Higiena jamy ustnej psów i kotów. Kiedy zęby Twojego pupila powinien zbadać weterynarz?

0
388

Podobnie jak ludzie, zwierzęta również potrzebują higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt dentystycznych. Niestety obie te rzeczy są często pomijane, a brzydki zapach z pyska zwierzaka postrzegamy jako normę. Nieodpowiednia higiena (lub jej zupełny brak) może prowadzić do wielu schorzeń i to nie tylko w obrębie jamy ustnej. Jeśli więc chcesz się dowiedzieć, jak zadbać o zęby i zdrowie Twojego pupila, czytaj dalej!

Przykre skutki braku higieny

Chociaż weterynarze podkreślają powagę prawidłowej higieny uzębienia psów i kotów, ciągle jest ona pomijana. Tymczasem wskutek niewystarczającej pielęgnacji, na zębach powstaje płytka nazębna (czyli mieszanina śliny, pokarmu i płynów), która jest siedliskiem bakterii. Osadzanie się dużej ilości płytki prowadzi z kolei do powstawania kamienia nazębnego i powoduje choroby przyzębia.

Kamień nazębny może usunąć weterynarz podczas profesjonalnego czyszczenia. Jednak choroby przyzębia to bakteryjna infekcja jamy ustnej, która może powodować zapalenie dziąseł i ostatecznie zniszczyć kość otaczającą i podtrzymującą zęby. Nieleczona, może nawet doprowadzić do utraty uzębienia pupila. Choroby przyzębia są również związane z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak infekcje nerek, serca i wątroby.

Po pierwsze coroczne wizyty u weterynarza

Twoje zwierzę powinno przechodzić wizytę kontrolną u weterynarza przynajmniej raz w roku. Takie badania wykonuje się w celu sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia Twojego pupila. Kontrola dentystyczna jest bardzo ważną częścią tego badania. Podczas wizyty, lekarz weterynarii będzie mógł ocenić stan zębów i dziąseł Twojego czworonoga oraz doradzić Ci, w jaki sposób powinieneś zadbać o uzębienie swojego zwierzęcia.

Jeśli zaistnieje taka konieczność, weterynarz może również zalecić znieczulenie ogólne zwierzęcia, aby możliwe było pełne badanie dentystyczne, czyszczenie zębów zwierzęcia, prześwietlenie szczęki oraz leczenie określonych problemów. Pamiętaj, że dużo zależy od tego, jakie usługi weterynaryjne oferuje Twoja przychodnia weterynaryjna. Na szczęście niektóre, zwłaszcza zlokalizowane w dużych miastach, kliniki weterynaryjne jak np. https://www.wetmarysin.pl oferują kompleksowe usługi, nie tylko w zakresie zwierzęcej stomatologii, ale również kardiologii, onkologii i wielu innych dziedzin.

checking-teeth-02.jpg

Po drugie domowa higiena zwierzęcego uzębienia

Najskuteczniejszym ze wszystkich sposobów utrzymania zdrowia jamy ustnej psów i kotów jest ich szczotkowanie! Na początku może to być nieco trudne, zwłaszcza jeśli Twój pupil nie bardzo chce współpracować. Pamiętaj jednak, że im wcześniej zaczniesz, tym szybciej zwierzę się przyzwyczai. Jeśli masz w domu szczeniaka lub młodego kotka, zasięgnij porady weterynarza, kiedy i jak zacząć pielęgnację jego jamy ustnej.

Kolejna opcja to specjalne karmy „dentystyczne” dla kotów i psów, które mogą pomóc w kontrolowaniu płytki i kamienia nazębnego. Jednak o tym, czy jest ona odpowiednia dla Twojego pupila, powinien zdecydować weterynarz.

Gryzaki i zabawki dentystyczne są również dostępne zarówno dla kotów, jak i psów i mogą pomóc w zmniejszeniu tworzenia się zanieczyszczeń i kamienia, chociaż nie zapobiegną całkowicie jego powstawaniu. Innym alternatywnym produktem, który może zalecić weterynarz, jest płyn do płukania jamy ustnej lub żel np. z chlorhexydyną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj