Wyjazd na narty – lepiej zagranicą czy w kraju?

0
68
Wyjazd na narty – lepiej zagranicą czy w kraju?

Sprawdź, które stoki cieszą się obecnie największym powodzeniem. Gdzie warto wybrać się na aktywne ferie?

Zimowy urlop na stoku

Aktywny wypoczynek to  doskonały sposób na to, by zregenerować zarówno ciało, jak i umysł. Organizm ludzki potrzebuje ruchu na świeżym powietrzu do prawidłowego funkcjonowania. Wykazuje przy tym wzmożoną produkcję hormonu szczęścia i sprawia, że po wysiłku czujemy się wypoczęci i pełni energii. Jeżeli należysz do miłośników nart lub deski snowboardowej, z pewnością czekasz tylko na sprzyjające warunki pogodowe, by wyruszyć na stok. Narciarstwo jest wspaniałą formą wypoczynku i bardzo chętnie wybieraną zarówno przez singli, paczki znajomych, jak i rodziny z dziećmi.

Gdzie jednak warto się obecnie kierować? Jakie destynacje są najczęściej wybierane wśród Polaków? Czy pandemia COVID-19 wywarła wpływ na obraz mapy wybieranych regionów?

Narty na zagranicznych stokach

Choć ceny w kurortach i na stokach zagranicznych są znacznie wyższe, niż w Polsce, wiele osób decyduje się na zimowy urlop na obczyźnie. Bardzo często jest to spowodowane naszą kapryśną pogodą, którą trudno przewidzieć. W ostatnich latach zdarzały się zimy niemal bez śniegu, a białe ferie są marzeniem każdego narciarza. Innym powodem takich wyjazdów są ambicje. Alpejskie stoki są zdecydowanie większym wyzwaniem, niż nasz rodzimy Szczyrk.

Najpopularniejszymi destynacjami Polaków preferujących wyjazdy zagraniczne, są m.in.: Słowacja, Austria, Czechy oraz Włochy.

Głównymi minusami takich wypraw jest oczywiście cena i odległość. Ceny znacząco przewyższają koszty noclegu, wyżywienia i karnetów na polskich stokach.

Warto tu również zaznaczyć, że ewentualna kontuzja czy wypadek na stoku za granicą mogą się wiązać z kosztownym leczeniem lub drogim transportem do kraju. Oczywiście obowiązkowo wykup przed takim wyjazdem dodatkowe ubezpieczenie.

Dlaczego Polacy najchętniej wybierają Polskie stoki?

Każdy może mieć swoje powody, jednak najczęstszym argumentem jest odległość i ceny. Wśród najchętniej wybieranych miejsc w Polsce na narty wyróżniamy: Zakopane, Krynicę, Zieleniec, Szczyrk, Białkę Tatrzańską, Szklarską Porębę, Czarny Groń, Jugów. Są to miejsca piękne i niezwykle klimatyczne o każdej porze roku. Polacy czują się w nich swojsko i bezpiecznie.

Polska to najlepszy wybór na krótkie wypady na narty. Długa podróż może być zbyt męcząca i pewnie nie wpłynie korzystnie na Twoje samopoczucie. Spędzenie dwóch dni w samochodzie po to, by kilka dni poszusować na nartach, będzie bardzo wyczerpujące. Jeśli z kolei wybierzesz podróż samolotem, koszty biletu mają szansę przewyższyć koszty noclegu, a do tego trudno zabrać swój sprzęt narciarski ze względu na wysokie ceny nadbagażu, więc konieczne jest doliczenie kosztów wypożyczenia.

Wyjazd na narty a COVID-19

Trudno pominąć milczeniem wpływ pandemii na sytuację na stokach i decyzje Polaków o kierunku wyjazdu. Miesiące zimowe są szczególnie trudne w dobie pandemii, panuje wiele obostrzeń, które zmieniają się nawet z dnia na dzień, a także w zależności od kraju, regionu, czy nawet miejscowości. Wyjazd zagraniczny zdaje się wiązać z większym ryzykiem. Wszyscy pamiętamy nagłe zamknięcie granic w 2020 roku i obowiązkowe kwarantanny po przekroczeniu granicy. W tym roku z kolei poważne utrudnienia spotkają osoby, które nie zaszczepiły się na COVID-19.

O czym musisz pamiętać, wyjeżdżając na narty?

Niezależnie od tego, dokąd ostatecznie zdecydujesz się udać na narty, zadbaj o swój sprzęt. Jeżeli to Twój pierwszy wyjazd lub na nartach jeździsz raz na kilka lat, wystarczy, że skorzystasz z wypożyczalni. Jeżeli jednak cenisz sobie ten sport i uprawiasz go regularnie, skompletuj wszystko, co będzie Ci potrzebne. Polecamy sklep online Skiracecenter, gdzie znajdziesz gogle, kombinezon, rękawice, czapki, buty, narty, kijki i wszystkie niezbędne akcesoria.

Nie czekaj na ostatnią chwilę! Kompletuj sprzęt i rezerwuj nocleg na nadchodzący zimowy urlop.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here