Jak dbać o dywan w salonie?

0
658
Jak dbać o dywan w salonie?

Dywan pozostawiony samemu sobie z czasem zawsze będzie się brudzić, niszczyć i przez to właśnie już wkrótce utraci cały swój pierwotny wygląd. Nie wolno do tego dopuścić. O dywan w salonie trzeba dbać i trzeba to robić na co dzień, a nie wyłącznie podczas przygotowań do Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Miękkie domowe wykładziny powinny być pielęgnowane z taką samą troską i częstotliwością co panele podłogowe, płytki i kafelki. Poświęcając im swoją uwagę i wkładając w nie odrobinę wysiłku, można zachować ich pierwotne właściwości techniczne i dekoracyjne na bardzo długi czas.

Każdy dywan na pewno powinien być regularnie odkurzany. Nawet jeśli na jego powierzchni nie uwidaczniają się żadne większe zabrudzenia, z całą pewnością między jego włóknami zdążyła się już zebrać pewna ilość kurzu czy innych zanieczyszczeń. Dywan należy odkurzać w odpowiedni sposób. Na tego rodzaju powierzchniach nie powinno się używać szczotek obrotowych, które nie współgrają z włóknami i przez to mogą je niszczyć czy zmieniać ich ułożenie. A w jakim kierunku czyścić materiał? Wbrew temu, co czasami mówi się w poradnikach dotyczących pielęgnowania dywanów, każdy dywan najlepiej odkurzać po prostu w różnych kierunkach. To pozwoli na usunięcie dosłownie wszystkich zanieczyszczeń. A trzeba pamiętać o tym, że niektóre z nich nie są widoczne gołym okiem, a mimo tego występują między włóknami i – jeśli nie zostaną usunięte – mogą je niszczyć.

Pranie dywanów

Teraz, gdy dywany zostały już dokładnie odkurzone i można wręcz powiedzieć, że są już względnie czyste, należałoby je wyprać. Można to zrobić ręcznie. Co prawda coraz więcej osób oddaje swoje wykładziny do specjalnych pralni, by samodzielnie się z nimi nie męczyć i nie ryzykować ich uszkodzeniem, ale jednak wypranie dywanu nie jest wcale jakąś wielką filozofią i każdy powinien poradzić sobie z tym zadaniem. Ważne jest to, by trzymać się pewnych zasad. Każdy dywan powinien być czyszczony przy użyciu jak najbardziej delikatnych środków, które nie będą uszkadzać ani odbarwiać materiału. Wykładzina nie powinna być nadmiernie przemaczana. Nawet małych dywaników nie należy umieszczać w pralce czy zalewać ich większą ilością wody. W momencie, gdy materiał zostanie oczyszczony, od razu trzeba go wysuszyć. Dywan nie powinien mieć bowiem dłuższego kontaktu z wodą, bo ona zawsze będzie go uszkadzać.

Niektóre osoby tak bardzo boją się tych wszystkich pozornych trudności związanych z pielęgnowaniem dywanów, że właśnie z uwagi na nie świadomie z nich rezygnują. A przecież już na jednym dywanie wystrój wnętrza może całkiem sporo zyskać. Ten dekoracyjny dodatek z łatwością też wpasowuje się w mocno zróżnicowane aranżacje – począwszy od tych klasycznych i rustykalnych, kończąc na nowoczesnych i minimalistycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj