Podstawowe rodzaje kluczy do pokojów hotelowych

0
572
Podstawowe rodzaje kluczy do pokojów hotelowych

Coraz więcej hoteli rezygnuje z klasycznych kluczy i zastępuje je kartami albo aplikacjami. Wielu gości wciąż wzbrania się przed taką zmianą, chociaż nie powinna ona powodować żadnych niedogodności – wręcz przeciwnie, komfort wzrasta, ponieważ nowe klucze zazwyczaj służą nie tylko do otwierania pokoju, ale też ułatwiają poruszanie się po terenie całego obiektu. Wyjaśniamy, z jakimi rodzajami kluczy można najczęściej spotkać się w hotelach.

Tradycyjne klucze hotelowe

Wśród klientów hoteli można znaleźć liczne grono zwolenników tradycyjnych kluczy. Nowoczesne rozwiązania jeszcze nie zdobyły pełnego zaufania – goście niepokoją się, że karty czy aplikacje mogą z różnych przyczyn nie zadziałać, poza tym ich obsługa nie dla każdego jest łatwa. Tymczasem zwykłe klucze są doskonale znane, w związku z czym ich stosowanie nie wymaga żadnych dodatkowych instrukcji i nie budzi w gościach obawy, że nie będą mogli dostać się do swojego pokoju.

Z kluczami w klasycznej odsłonie nadal można spotkać się w obiektach hotelarskich zarówno w Polsce, jak i za granicą. Tego typu klucze są dostępne przeważnie w niewielkich hotelach, pensjonatach, motelach i kwaterach prywatnych, a rzadziej w dużych placówkach oraz obiektach należących do sieci hotelowych. Dla większych obiektów, w tym szczególnie hoteli ze SPA i strefami sportowymi, takie klucze nie są najwygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ otwierają tylko jedne drzwi i nie można im przypisać żadnych dodatkowych funkcji. Dlatego właśnie popularność zyskują karty i aplikacje.

Funkcje nowoczesnych kluczy hotelowych: kart i aplikacji

System kart-kluczy z sukcesem wdrożono w wielu miejscach na hotelowej mapie Polski i świata. Goście podczas check-in otrzymują kartę o wymiarach zbliżonych do kart kredytowych albo plastikowych dokumentów osobistych – kartę-klucz należy nosić przy sobie, nie wolno jej udostępniać osobom trzecim, a za jej zgubienie hotel może nałożyć na gościa dodatkową opłatę. Zasady postępowania z kartą zawsze wyjaśni recepcjonista, który poinformuje też, w jaki sposób można z niej korzystać – niektóre karty wystarczy zbliżyć do czytników, inne natomiast trzeba do nich wsunąć.

Hotelowe karty-klucze przydadzą się nie tylko podczas wchodzenia i wychodzenia z pokoju, ale również w trakcie poruszania się po terenie obiektu czy zapisywania na usługi dodatkowe. Pracownik Amber Hotelu z Gdańska potwierdza: Karty zwykle działają w ramach systemu „jednego klucza”, co oznacza, że można używać ich w różnych sytuacjach. W niektórych hotelach karta-klucz jest niezbędna do uruchomienia windy, skorzystania ze strefy SPA albo sal biznesowych, włączenia klimatyzacji, a nawet obsługi żelazek czy ekspresów do kawy dostępnych w częściach wspólnych.

Klucze w formie kart powoli ustępują miejsca odgrywającym tę samą rolę aplikacjom. W takim przypadku odblokowywanie drzwi do pokoju odbywa się poprzez przyłożenie do czytnika klucza cyfrowego widocznego w aplikacji. Goście muszą pobrać odpowiednie oprogramowanie, najlepiej jeszcze przed przyjazdem, ponieważ aplikacje oferują także m.in. możliwość zameldowania się czy wybrania pokoju na podstawie galerii. Klucze-aplikacje to prawdziwa rewolucja, na którą póki co zdecydowały się głównie duże sieci hotelowe.

Zalety takiego rozwiązania zostały zauważone zwłaszcza podczas pandemii, kiedy możliwość bezkontaktowego zameldowania się i w pełni samodzielnego poruszania po całym obiekcie stała się wyjątkowo cenna. Aplikacje wydają się więc naturalnym krokiem na drodze do maksymalnego ułatwienia klientom hoteli wszystkich procedur i zarazem podniesienia komfortu pobytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here