Co wchodzi w koszty uzyskania przychodu?

0
762
Co wchodzi w koszty uzyskania przychodu?

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350), w rozdziale 4 tak opisuje koszty uzyskania przychodów:

Art. 22. 1. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23”.

Co wchodzi w koszty uzyskania przychodu?

Poniesienie takiego wydatku umożliwia odliczenie go od uzyskanego przychodu co zmniejsza kwotę podlegającą opodatkowaniem podatkiem dochodowym. Podstawowe kryteria dla takiego kosztu to: fakt, że został poniesiony, wydatek musi być związany z źródłem przychodów (prowadzoną działalnością, wykonywaną pracą na podstawie umowy…) oraz powinien być definitywny (oznacza to, że wydatek nie został w żadnym stopniu zwrócony). Dodatkowo co bardzo ważne koszt musi być udokumentowany (paragon, faktura) oraz celem kosztu jest osiągnięcie, zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Wydatek ten nie może być jednym z wyjątków przedstawionych w ustawie (wymienione w art. 23 ust. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Przykładowe koszty uzyskania przychodu, to:

  • koszty utrzymania biura,
  • koszty księgowości,
  • reklama,
  • szkolenia i kursy,
  • utrzymanie samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here