Jak pozbyć się wilgoci w starym domu?

0
1324
Jak pozbyć się wilgoci w starym domu?

Odziedziczyłeś wiekowy zawilgocony dom? A może już w takim żyjesz? Jeśli nie wiesz, jak wyrugować wilgoć z domu, zapraszamy do skorzystania z naszych porad!

Co jest przyczyną zawilgocenia w budynku?

Wśród głównych przyczyn pojawiania się jej w obiektach można wskazać:

  • niewłaściwą izolację cieplną lub brak docieplenia,
  • brak ochrony przeciwwodnej fundamentów.
  • awaria membrany oddzielającej podwaliny od murów
  • brak wentylacji lub niewystarczająca jej wydajność
  • nieszczelności dachu
  • nasiąkanie murów wodami opadowymi
  • brak ogrzewania niedogrzanie

Jak zapobiegać zawilgoceniu?

Przede wszystkim zawsze konieczne jest by zlikwidować przyczynę wilgoci. Dopiero wtedy można przystąpić do usuwania jej ze starego domu. W każdym przypadku jednak będzie się to wiązało z zabiegami technicznymi i kosztami. Ich wielkość korelować będzie z skalą zagadnienia zawilgocenia i stanu technicznego nieruchomości.

Jeżeli powodem wilgoci jest przeciekający dach, należy go uszczelnić. gdy mamy do czynienia z zawilgoceniem pochodzącym od ścian, konieczne będzie wykonanie, oczyszczenie lub wymiana orynnowania i odprowadzenie wody atmosferycznej z dala od domostwa za pomocą rur spustowych i drenażowych.

Sposoby na wilgoć z ziemi

Wilgoć pochodząca z ziemi jest problemem wymagającym dużych angaży w istniejący dom. Konieczne będzie wyrobienie membrany poziomej, w formie tak zwanej „podcinki”, tudzież nieco droższej, ale nie tak pracochłonnej metody – iniekcji mikrokrystalicznej. Wskazane też będzie wyburzenie zastanych podłóg, ułożenie nowych podkładów podposadzkowych, izolacji przeciwwodnych i nowych podłoży. Także w kwestii fundamentowania może okazać się zasadnicze wykonanie wypełnień i sprawienie izolacji.

Nieraz w starych chatach wystarczy wykonanie działającej wymiany powietrza i problem wilgoci, jeśli nie jest dosadnie zaawansowany, powinien ustąpić.

Po załatwieniu problemu źródła wody, jeśli łączy się z zapleśnieniem i degradacją ścian lub podbitek, należy je wyburzyć i dokonać odgrzybienia poprzez użycie środków grzybobójczych i, ewentualnie, ozonowanie.

Więcej informacji na temat wilgoci znajdziesz na stronie: https://dommania.pl/artykuly/jak-pozbyc-sie-wilgoci-z-domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj