BIK – broń przed kradzieżą tożsamości

0
1416
Uśmiechnięty mężczyzna, który korzysta z alertu BIK, aby ustrzec się przed kradzieżą danych

Wielu z nas przynajmniej raz przeżyło stres na myśl o nieprzyjemnych konsekwencjach zgubienia dokumentów albo kradzieży hasła do konta czy do skrzynki mailowej. Wyłudzenie kredytu, kradzież wypożyczonego na Twój dowód osobisty samochodu, zawarcie w Twoim imieniu umowy z operatorem telekomunikacyjnym – to tylko niektóre z nieprzyjemności, które mogą Cię spotkać na skutek kradzieży danych. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie uchronić się przed konsekwencjami utraty pełnej kontroli nad danymi.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest BIK i jakie są jego zadania,
  • dlaczego warto zamówić alerty BIK,
  • jak szybko zastrzec numer karty bankomatowej.

Aby dokonać kradzieży danych, przestępcy posługują się coraz to nowszymi metodami. Żeby więc uchronić się przed negatywnymi skutkami ich działań, warto poznawać najnowsze metody walki z tego typu przestępczością. Poznaj BIK i dowiedz się, dlaczego warto skorzystać z raportów i alertów wysyłanych przez tę instytucję.

Co to jest BIK i na czym polega jego działalność?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja powołana w 1997 r. na podstawie art. 105 ust. 4 ustawy Prawo bankowe. Jej zadaniem jest zbieranie i udostępnianie bankom informacji dotyczących zobowiązań kredytowych zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że działalność BIK polega na tworzeniu list mało rzetelnych kredytobiorców! Zawarte w raportach informacje dotyczą wszystkich kredytów, które kiedykolwiek zaciągnąłeś w bankach, niezależnie od tego, czy spłacałeś kredyt w terminie, czy też nie.

Sprawdzanie, czy jesteś odpowiedzialnym kredytobiorcą, nie jest jednak jedyną funkcją BIK. Dzięki raportom, które możesz zamówić w BIK, dowiesz się, czy nie masz żadnych opóźnień w płatnościach. Pokażesz również swoim kontrahentom czarno na białym, że Twoja firma jest godnym zaufania partnerem w biznesie.

Dlaczego warto zamówić alerty BIK?

W BIK możesz skorzystać nie tylko z raportów, ale też z alertów BIK. Na czym one polegają? To powiadomienia w formie e-maili i SMS-ów, które system BIK prześle Ci za każdym razem, kiedy ktoś będzie próbował zaciągnąć kredyt na Twoje dane. Powiadomienie otrzymasz również wtedy, gdy ktoś będzie sprawdzał Cię w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. W ten sposób dowiesz się, że ktoś np. chce wyłudzić na Twoje nazwisko umowę na usługi telekomunikacyjne.

Warto rozważyć skorzystanie z alertów BIK, jeżeli ostatnio zdarzyło Ci się zgubić dowód osobisty albo gdy zostałeś okradziony. Jeśli dowiesz się o próbie wykorzystania Twoich danych zawczasu, będziesz miał większą szansę, żeby skutecznie zareagować i zapobiec wyłudzeniu. Alerty działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dlatego możesz mieć pewność, że Twoje dane są bezpieczne przez cały czas.

Jak szybko zastrzec kartę?

Co zrobić, jeśli okazało się, że podałeś nr karty płatniczej i jej kod CVV podczas zakupów na podejrzanej stronie internetowej, a alert BIK zasygnalizował, że ktoś próbuje się posłużyć Twoimi danymi? Albo jeśli zostałeś okradziony czy po prostu zgubiłeś gdzieś portfel?

W takiej sytuacji pozostaje Ci zastrzec kartę. Jednym z najprostszych sposobów, żeby to zrobić, jest wykonanie telefonu pod numer +48 828 828 828. To kontakt do specjalnego całodobowego systemu zastrzegania kart stworzonego przez Związek Banków Polskich – Zastrzegam.pl. Jeśli zadzwonisz pod ten jeden, łatwy do zapamiętania numer, wyjaśnisz dyspozytorowi swoją sytuację i podasz mu nazwę banku, w którym masz konto, zostaniesz przekierowany na infolinię swojego banku. W ten sposób będziesz mógł szybko, bezpiecznie i trwale zablokować swoją kartę. Warto dodać, że cała usługa jest darmowa (płacisz tylko za połączenie telefoniczne) i możesz z niej korzystać również wtedy, gdy przebywasz za granicą.

 

Wiesz już, jak działa BIK i w jaki sposób możesz chronić swoje dane jeszcze skuteczniej. Wykorzystaj tę wiedzę i nie daj się oszukać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here