Jak spacer po lesie wpływa na zdrowie?

0
3336
Jak spacer po lesie wpływa na zdrowie?

We współczesnym zabieganym świecie nie sposób zagospodarować czas na systematyczne obcowanie z przyrodą. A może jest to duży błąd i trzeba coś z tym zrobić? Od zawsze jest wiadome, że spacerowanie po lesie wpływa na nas korzystnie. Jednak dopiero od kilkunastu lat zaczęto badać na czym ów korzystny efekt dokładnie polega.

Z sercem do lasu

Przechadzanie się po lesie dobrze wpływa na pracę serca. Spacer w towarzystwie drzew powoduje też spadek ciśnienia tętniczego. Będąc w otoczeniu lasu warto spędzać czas aktywnie. Aktywność ruchowa taka jak szybki spacer czy bieganie, stanowi profilaktykę wielu schorzeń. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy typu II, polepsza się praca układu immunologicznego, a nawet zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka.

Będąc w lesie jesteśmy poddawani ekspozycji na promienie słoneczne. Jest to niezwykle ważne, ponieważ to właśnie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, w naszej skórze z prekursoru, wytwarzany jest kalcyferol, czyli… witamina D3! Jest to niezwykle ważna substancja dla naszego organizmu. Spełnia ona dużą rolę przede wszystkim wspomagając nasz układ kostny, ale też poprawia odporność oraz moduluje stan zapalny w przewlekłej niewydolności mięśnia sercowego.

Obcowanie z leśną naturą stało się bardzo popularne w Japonii już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Zaczęto tam zalecać „kąpiele leśne”, jak tłumaczy się japońskie określenie spacerów po lesie – shinrin-yoku. Każdy z nas bardzo dobrze wie jak pachnie las. Ten jedyny w swoim rodzaju orzeźwiający zapach jest wywoływany między innymi przez terpeny i fitoncydy. Przyjrzyjmy się fitoncydom. Fitoncydy są to pochodzenia roślinnego związki chemiczne mające działanie bakteriostatyczne i grzybobójcze. Drzewa, podobnie jak ludzie, chronią się przed niechcianymi czynnikami. Spędzając czas w ich sąsiedztwie nieświadomie pobieramy dobre dla nas związki wytwarzane przez drzewa. To właśnie z tego powodu mieszkańcy Japonii zalecają powolne, pełne oddychanie podczas leśnych spacerów.

Las a zdrowie psychiczne

Na polepszenie samopoczucia nie trzeba chodzić z głową w obłokach, wystarczy z głową wśród drzew. Spacer po leśnych dróżkach istotnie obniża poziom stresu, lęku i apatii, polepszając samopoczucie. Opiera się to na tym, że podczas takiego spaceru, spada ilość tzw. hormonów stresu w ludzkim ciele. Substancjami tymi są adrenalina, noradrenalina i kortyzol wydzielane przez gruczoły nadnerczy. Musimy jednak mieć na względzie, że nie samo przebywanie w lesie redukuje poziom stresu. Spacerowi takiemu powinno towarzyszyć „wyłączenie się”. Przede wszystkim nie można wtedy myśleć o pracy, problemach, a telefon (najlepiej wyłączony) powinien spoczywać głęboko w kieszeni. Przychodząc do lasu warto też pamiętać o celu naszej „wizyty”- o chęci odpoczynku i psychicznego ukojenia.

Kontemplowanie przyrody pozwala uwolnić się od myśli dnia codziennego związanych z zadaniami, obowiązkami czy nauką. Kojące działanie na nasz układ nerwowy, a dzięki temu i na nasze zachowanie ma barwa zielona, której oczywiście w lesie jest co nie miara. Barwa zielona pozwala rozluźnić się oraz oderwać myśli od codziennych spraw. Dzięki temu nasza późniejsza praca czy uczenie się może być dużo bardziej efektywniejsza.

spacerowanie po lesie przynosi równie pozytywne skutki w samopoczuciu i zdrowiu dzieci jak u dorosłych. Oprócz tego, badania dowodzą, że obcowanie z natura we wczesnym okresie życia, skutkuje poszanowaniem dla niej w dorosłości. Spacer po lesie z rodzicami to również niepowtarzalna okazja, do poznawania świata biologii (łac. bios- życie, logos- nauka, słowo).

Co najmniej 2 godziny każdego dnia, to optymalny czas jaki według uczonych, należy przeznaczyć na przebywanie w lesie. Mając jednak na względzie realia życia codziennego proponuje się przybywanie w lesie przez przynajmniej 20 minut (Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 150 minut tygodniowo).

Nie ma wątpliwości- las nas leczy! Czas wykorzystać plusy, które niesie za sobą przebywanie w jego otoczeniu. 30 proc. powierzchni naszego kraju stanowią lasy. Z pewnością każdy znajdzie miejsce do spacerowania dla siebie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj