Dlaczego warto złożyć pit online?

0
567
Dlaczego warto złożyć pit online?

Każdy podatnik, który w danym roku osiągnął dochody, zobowiązany jest rozliczyć się z nich z urzędem skarbowym. Należy to zrobić po zakończeniu roku podatkowego, za pomocą odpowiedniego formularza. Od pewnego czasu podatnicy coraz częściej decydują się składać pit online. Dlaczego warto złożyć zeznanie przez internet?

Ryzyko popełnienia błędu

Formularze online działają w bardzo prosty i intuicyjny sposób, a co najważniejsze są one w stanie policzyć za nas podatek, który należy zapłacić. To właśnie dlatego podatnicy tak chętnie rozliczają się za ich pomocą. Jeszcze jakiś czas temu wypełnienie deklaracji zajmowało mnóstwo czasu – nierzadko podatnicy przez kilka godzin analizowali wpisywane w poszczególne kolumny cyfry. Nic dziwnego, bowiem istniało duże ryzyko popełnienia błędu obliczeniowego, który mógł zawyżyć na wysokości podatku do zapłaty bądź do zwrotu. Tymczasem wypełnienie formularza interaktywnego zajmuje dosłownie kilka chwil – wystarczy tylko wpisać odpowiednie kwoty w konkretne kolumny, a reszta zostanie uzupełniona automatycznie. Właściwie jedynym ryzykiem jest popełnienie błędu w przepisywaniu danych, na przykład z formularza otrzymanego od pracodawcy.

Dostęp dla każdego

Choć możliwość wypełnienia rocznej deklaracji podatkowej online wydawała się być bardzo kuszącą perspektywą, wielu podatników rezygnowało z takiej możliwości. Wszystko dlatego, że aby złożyć pit online, należało wykupić dostęp do dedykowanego programu. Dostęp ten oczywiście nie był zbyt tani, dlatego też podatnicy woleli rozliczać się w formie papierowej. Dziś jednak każdy może skorzystać z formularza internetowego, na przykład za pomocą aplikacji e-urząd skarbowy. Składanie deklaracji przez platformę jest niezwykle proste i nie wymaga wnoszenia dodatkowych opłat. Wystarczy tylko zalogować się do e-urzędu skarbowego, gdzie na wielu podatników czekają już wypełnione formularze.

Oszczędność czasu

Podatnikom, którzy od lat rozliczają się z urzędem skarbowym, składanie rocznych deklaracji dotychczas nie kojarzyło się zbyt dobrze. Wszystko dlatego, że samo wypełnienie formularza zajmowało mnóstwo czasu, a dodatkowo wymagało bardzo dużego skupienia. Nierzadko musieliśmy czytać interpretacje podatkowe czy wgłębiać się w poszczególne zapisy ustawy, aby prawidłowo obliczyć podatek. Deklarację online wypełnia się zwykle w kilka chwil, zwłaszcza jeśli nie mamy prawa do żadnych ulg bądź uzyskujemy dochód tylko z jednego źródła. Zaoszczędzony czas można poświęcić na pracę, odpoczynek, spędzenie chwil z rodziną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here