Dom z drewna czy cegły? Porównanie materiałów konstrukcyjnych

0
852
Dom z drewna czy cegły? Porównanie materiałów konstrukcyjnych

Gdy marzenie o posiadaniu wyśnionych czterech ścian powoli staje się rzeczywistością, stajemy przed podjęciem różnych ważnych decyzji. Jedną z takich decyzji jest wybór materiału na dom. Najpopularniejszymi z nich są drewno oraz cegła, jednak te materiały w znacznym stopniu się od siebie różnią. Który materiał będzie właściwy dla Ciebie?

Drewno kontra cegła: odwieczny dylemat

Wybór odpowiedniego materiału budowlanego użytego do budowy Twojego domu marzeń jest niezwykle istotną kwestią. Ważne jest, aby podjąć świadomą decyzje, ponieważ będzie ona odzwierciedleniem jakości projektu, komfortu oraz trwałości konstrukcji. Pomimo szerokiej gamy dostępnych materiałów konstrukcyjnych stosowanych podczas budowy domów, drewno i cegła pozostają najpopularniejszymi wyborami. Oba materiały mają swoje zalety i wady, a indywidualne wybory mogą się różnić w zależności od budżetu i preferencji. Oczywiście, zarówno drewno jak i cegła mają swój urok, zatem jeśli nie wiesz, który materiał będzie dla Ciebie odpowiedni, warto rozważyć wspomniane mocne i słabe strony obu z nich. Oto kilka różnic występujących między drewnem, a cegłą:

Wytrzymałość

Jeśli chodzi o wytrzymałość to prawda jest taka, że domy z drewna mogą przetrwać wieki. Budynki z tego materiału są bardziej trwałe i wytrzymałe niż budynki z cegły. Grube kłody mogą przetrwać setki lat – najstarszy budynek z drewna na świecie znajduje się na Wyspach Owczych i pochodzi z XI wieku. Jednym z powodów jest to, że drewno posiada niezwykłą cechę, którą jest możliwość pochłaniania wstrząsów mechanicznych. To sprawia, że domy z drewna mogą zostać wybudowane w miejscach, gdzie nie mogłyby powstać domy z cegły. Na przykład w miejscach, gdzie powstają trzęsienia ziemi.

Czas budowy

Z racji tego, że drewno jest materiałem ogólnodostępnym, pozyskiwanym lokalnie (a nie w procesie wytwarzania jak cegła), to budynek z tego materiału jest zdecydowanie szybszy w budowie. Ponadto, na krótki czas budowy ma również wpływ niezwykła lekkość tego surowca, dzięki której domek drewniany można łatwo przetransportować w dowolne miejsce. Natomiast, jeśli chodzi o cegłę, to prace budowlane zajmują więcej czasu, ponieważ masa tego materiału jest dużo większa. Warto również wspomnieć, że same prace mokre domu z cegły zajmują parę miesięcy – w tym samym czasie może powstać gotowy domek z drewna.

Wpływ na środowisko

Nie jest tajemnicą, że drewno jako surowiec naturalny nie ma niekorzystnego wpływu na otaczającą nas przyrodę – czego nie można powiedzieć o cegle. Drewno jest pozyskiwane w naturalny, nieszkodliwy dla środowiska sposób. Cegłę, natomiast trzeba wyprodukować, a podczas tego procesu do atmosfery uwalniania się znacząca ilość dwutlenku węgla. Warto wspomnieć, że drzewa (nawet po ścięciu) mają zdolność do magazynowania tego szkodliwego związku chemicznego. Ponadto, drewno jest surowcem odnawialnym, idealnie nadającym się do recyklingu. Można śmiało powiedzieć, że drewno jest jedynym ekologicznym materiałem budowlanym.

Podsumowując, zarówno drewno jak i cegła mają swoje wady i zalety. Jednak jest kilka istotnych różnic, które z pewnością wpłyną na podjęcie ostatecznej decyzji. Drewniane domy cechują się niezwykłą wytrzymałością, są szybkie i tanie w budowie oraz przyjazne dla środowiska. Natomiast, budynki z cegły są bardziej odporne na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, jak na przykład owady, czy też surowe warunki atmosferyczne: silny wiatr, obfity deszcz, itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj