Fazy snu kalkulator – sprawdź swój optymalny czas snu

0
123
Fazy snu kalkulator - sprawdź swój optymalny czas snu

Fazy snu kalkulator – sprawdź swój optymalny czas snu

Prawidłowy sen jest potrzebny nie tylko do regeneracji ale też prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wyspani wstajemy rano pełni energii oraz mamy lepsze samopoczucie. Rekomendowane przez specjalistów cykle snu pozwalają zaplanować konkretną godzinę pójścia spać. Internetowy kalkulator snu daje możliwość szacowania ilości przespanych godzin by przebudzić w odpowiedniej fazie. Należy wiedzieć, że osoby wypoczęte wstają w fazie płytkiego snu REM, z kolei niewyspani są wyrwani ze snu głębokiego NREM.

Wbrew pozorom zarówno fazy snu jak i konkretna pora pobudki mają ogromne znaczenie jeśli chodzi o walkę o właściwą higienę odpoczynku. Kalkulator snu online jest bardzo prostym narzędziem, który po wpisaniu konkretnej godziny zaśnięcia i prawdopodobnej godziny pobudki generuje wynik mówiący o tym o której godzinie powinniśmy się obudzić i ile godzin spać.

Kalkulator snu online – ile godzin powinien spać człowiek?

Kalkulator snu online pokaże czy Twój sen jest zdrowy i efektywny, czy wręcz przeciwnie. Pojawia się zatem pytanie – ile godzin należy spać, aby się wyspać? Zanim znajdziesz odpowiedź na to pytanie, warto się zastanowić, czym tak naprawdę jest zdrowy sen? Zdrowy sen jest ciągłym odpoczynkiem przeplatany różnymi fazami snu. W tym wypadku kluczowy jest wiek. Fazy snu inaczej układają się w śnie noworodków, inaczej u osób starszych. Z uwagi na złożoność tego procesu nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie ile godzin powinien spać człowiek.

Jakie są fazy snu?

Sen według naukowej definicji jest stanem obniżenia wrażliwości na bodźce, zniesieniem świadomości, zwolnieniem funkcji i częściowej bezwładności w rytmie dobowym na przemian z czuwaniem. Innymi słowy snem nie są jedynie marzenia senne odczuwane w fazie REM ale także etap zasypiania oraz snu pomiędzy marzeniami sennymi określany jako faza NREM.

Cykliczność faz przedstawia się następująco: najpierw następuje faza NREM trwająca od 80 do 100minut, po niej wchodzimy w fazę REM na 15 minut. Tego rodzaju cyklów podczas ok. 8 godzin snu jest 5 – co daje nam wypoczynek oraz energię na kolejny dzień.

Jak działa kalkulator snu? Czym grozi brak snu?

Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. Niemowlęta potrzebują aż 14-17 godzin snu w ciągu doby. Wraz z upływem lat ilość przesypianych godzin maleje do 10-12 godzin na dobę w przypadku dzieci przedszkolnych i do 8 godzin w przypadku osób dorosłych.

Należy wiedzieć, że kilka nieprzespanych nocy będzie powodować spadek koncentracji oraz bóle głowy. Jednakże długotrwały brak snu może prowadzić otępienia i rozwoju demencji.

Co wpływa na jakość faz snu?

Zastanawiasz się co poprawia higienę snu? Z pewnością jest to świeże powietrze, regularna aktywność fizyczna a także wietrzenie sypialni. Kluczowe znaczenie odgrywa także zarówno łóżko jak i wygodny materac. Jakość snu determinuje również przepracowanie, przemęczenie i stres, dlatego tak ważne jest zadbanie o komfort nocnego wypoczynku. Sprawdź fazy snu kalkulator i oblicz swój optymalny czas snu.

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here