Grzejniki elektryczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

0
1116
Grzejniki elektryczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Grzejniki elektryczne – alternatywa dla ogrzewania centralnego

W przypadku wielu mieszkań czy domów bardzo często okazuje się, że wnętrza są niedogrzane. Co za tym idzie – ciężko osiągnąć (i utrzymać) odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Istnieje wówczas także ryzyko wystąpienia nadmiernej wilgotności, a nawet pojawienia się groźnej dla zdrowia pleśni na ścianach. Co robić, kiedy centralne ogrzewanie okazuje się niewystarczające albo generuje zbyt wysoki koszt? Doskonałą alternatywą są wydajne i ekonomiczne grzejniki elektryczne. W tej kategorii znajdziesz rozmaite modele grzejników. Większość z nich to lekkie grzejniki przenośne, które dają przyjemne ciepło i świetnie dogrzewają pomieszczenie – niekiedy wręcz zastępując innego rodzaju system grzewczy. Zasilane energią elektryczną grzejniki (w przeciwieństwie do ogrzewania centralnego) nie wykorzystują gorącej wody, a zatem są to urządzenia zupełnie niezależne, nie wymagające zastosowania żadnej dodatkowej instalacji ani „podpinania” ich do już istniejącej. Takie rozwiązanie sprawdza się również w momencie, gdy chcemy ogrzać mieszkanie, lecz nie rozpoczął się jeszcze okres grzewczy. Jak wiadomo – pogoda w Polsce bywa kapryśna. Domy czy mieszkania, do których promienie słoneczne docierają dopiero popołudniu wymagają nieco więcej zachodu, by dobrze ogrzać pomieszczenia.

Rodzaje grzejników przenośnych

Grzejniki przenośne to dość obszerna kategoria urządzeń, mających za zadanie dogrzać pomieszczenia. Są to:

  • Grzejniki konwektorowe – zasada działania tego typu grzejników polega na tym, że urządzenie zasysa chłodne powietrze, by następnie ogrzać je i wypuścić ciepłe. Ogrzane powietrze zostaje skierowane ku górze pomieszczenia. Za nagrzanie go odpowiada natomiast zastosowana w urządzeniu grzałka elektryczna. Sprzęt ten – wykorzystując konwekcję – pozwala szybko nagrzać wnętrze i uzyskać pożądaną temperaturę. Najlepiej decydować się na grzejnik z aluminiową grzałką (nie wysusza nadmiernie powietrza).
  • Termowentylatory – tego typu urządzenia wyposażone są w specjalny wiatrak, dzięki któremu w pomieszczeniu jest ciągły obieg powietrza. Grzałka elektryczna nagrzewa powietrze, które rozprowadzane jest po całym pomieszczeniu. Termowentylatory są niezwykle efektywne, działają od razu po ich włączeniu. Co ciekawe: latem mogą posłużyć jako wentylator, jeśli wyłączysz funkcję grzałki.
  • Grzejniki olejowe – jak można się łatwo domyślić w tego typu grzejnika funkcję przewodnika cieplnego pełni znajdujący się w urządzeniu olej, który z kolei pobiera ciepło z grzałek elektrycznych. Dzięki takiej technologii, nawet po wyłączeniu grzejnika, pomieszczenie dosyć długo pozostaje nagrzane. Grzejniki te są jednak dość ciężkie, a ponadto nagrzewają się nieco dłużej niż inne.
  • Promienniki podczerwieni – promienniki to grzejniki elektryczne na podczerwień, które wytwarzają ciepło, a następnie emitują je przez płytę czołową urządzenia. Powietrze nagrzewa się wtórnie, natomiast zwierciadła sprawiają, że jest równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu. Promienniki są bardzo efektywne. Niemniej trzeba się liczyć z wyższą ceną.
  • Radiatory – w przypadku radiatora nagrzewa się cała powierzchnia urządzenia (z tyłu oraz z przodu), w związku z czym ciepłe powietrze rozprowadzane jest równomiernie po całym pomieszczeniu.
  • Nagrzewnice – nagrzewnice zasilane elektrycznie charakteryzują się przede wszystkim tym, że mają dużą moc. Szybko nagrzewają więc pomieszczenie. To dobra opcja, kiedy chcesz używać dodatkowego źródła ciepła okazjonalnie albo ogrzewać grzejnikiem warsztat, garaż czy pomieszczenie gospodarcze. Ich design jest bowiem dość surowy.

Energooszczędne grzejniki – jaki grzejnik elektryczny wybrać?

Jak widać – grzejniki elektryczne mogą występować pod różnymi postaciami. Jak wybrać optymalne urządzenie? Przede wszystkim najlepiej przeanalizować potrzeby gospodarstwa domowego pod tym względem. Grzejniki elektryczne świetnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach – są wówczas najbardziej wydajne i ekonomiczne. Podczas dokonywania wyboru należy zwrócić uwagę na moc grzejnika; jaka jest jego moc maksymalna – w niewielkim pomieszczeniu sprawdzi się grzejnik o mocy 2000 W. Trzeba przemyśleć także kwestię tego, czy będzie to grzejnik ścienny czy raczej wolnostojący. Dla przykładu: grzejnik łazienkowy ścienny z żeberkami to doskonały wybór do łazienki, gdzie istotny jest każdy centymetr kwadratowy wolnej przestrzeni. Innowacyjne urządzenia, które sprawdzają się praktycznie w każdym pomieszczeniu, to elektryczne grzejniki promiennikowo-konwekcyjne.

Dodatkowe funkcje grzejników elektrycznych

Warto zwrócić uwagę również na dodatkowe funkcje, w jakie wyposażone są grzejniki. Może to być regulacja temperatury (termostat do regulacji temperatury) czy też wyłącznik czasowy, funkcja otwartego okna, czujnik obecności, programator temperatury na cały tydzień, a także na dzień i na noc, wyświetlacz zużycia energii itp.

Grzejniki konwektorowe czy termowentylatory?

Nasuwa się również pytanie: czy zdecydować się na konwektory czy też wybrać termowentylatory (https://www.neonet.pl/sprzet-grzejny/termowentylatory.html). Wszystko zależy od preferencji i zapotrzebowania. Konwektory można zamontować na przykład na ścianie, natomiast termowentylatory to zawsze urządzenia mobilne, wolnostojące. Termowentylatory są przeznaczone do doraźnego docieplania pomieszczeń. Latem mogą zaś posłużyć po prostu jako wentylator, który ochłodzi pomieszczenie. Z kolei konwektory szybko się nagrzewają (ale także szybko stygną). Najlepiej dokładnie przeanalizować parametry urządzeń, zastanowić się nad ich przeznaczeniem, określić metraż i wielkość pomieszczenia, które chcemy ogrzać. Tak naprawdę każdy grzejnik elektryczny doskonale się sprawdzi, jeżeli chcesz podnieść komfort termiczny w swoim domu. Wbrew pozorom – rozwiązanie to bardzo często bywa lepsze pod kątem ekonomicznym aniżeli stały system centralnego ogrzewania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj