Ikona polskiego wzornictwa powróciła na salony.

0
780
Ikona polskiego wzornictwa powróciła na salony.

O firmie Vzor nie każdy słyszał. Romana Modzelewskiego nie każdy znał. Jego projekty do dziś fascynują ludzi na całym świecie, a fotel projektu 58 jest ikoną nowoczesnych mebli.

Roman Modzelewski – projektant wyjątkowy

Modzelewski urodził się w roku na Litwie w 1912 roku. Dziś o Romanie Modzelewskim powiedzielibyśmy „człowiek renesansu„. Był malarzem, projektantem, rzeźbiarzem, pedagogiem.

Ten projektant ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Modzelewski był również cenionym profesorem oraz rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, będąc pierwszym jej rektorem. Roman Modzelewski na początku swojej kariery ulegał impresjonizmowi w późniejszym etapie poprzez eksperymenty formy i kolory przeszedł z impresjonizmu do kubizmu.

Fotel tapicerowany i krzesło ze sklejki zaprojektowane przez Romana Modzelewskiego zostały zaprezentowane na II Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz w Warszawie w 1957 r. Otrzymały również nagrodę w kategorii „meble za nowatorską formę i zastosowanie nowoczesnego materiału”. W kolejnych etapach Modzelewski zaczął eksperymentować z tworzywami sztucznymi. Stworzony w 1958 roku fotel z włókna szklanego był zdecydowanie pionierskim zastosowaniem tego materiału w Polsce.

Vzor RM58 – czym jest na prawdę?

Prototyp tego wspaniałego fotela stowrzony został w 1958 roku z poliestrowo-szklanego laminatu był prekursorskim zastosowaniem tego tworzywa w naszym kraju i stanowił pod względem formalnym unikatowy przykład w pełni uformowanej, jednolitej organicznej skorupy siedziska. Jeden z oryginalnych egzemplarzy fotela został zakupiony przez londyńskie Victoria & Albert Museum do kolekcji światowego designu. 

Fotel RM58 został zaprezentowany przez V&A na wystawie „Cold War Modern: Design 1945-1970” będącej ekspozycją zestawiającą dzieła nowoczesnego designu, architektury, filmu i popkultury, powstałe w okresie „zimnej wojny” po obu stronach Żelaznej Kurtyny.

 Fotel obecnie znany jako Vzor RM58 znalazł się również wśród mebli wystawianych  na zorganizowanej w muzeum  Narodowym w Warszawie wystawie „Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968”, która prezentowała IKONY POLSKIEGO DESIGNU. Dwa oryginalne fotele RM58 znajdują się ponadto w stałej kolekcji Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego MNW.  

Po ponad pół wieku od powstania, fotel autorstwa prof. Romana Modzelewskiego zadebiutował ponownie! Produkcja fotela RM58 w nowym materiale i z wykorzystaniem technologii przemysłowych umożliwia odejście od ograniczeń związanych z produkcją o charakterze rzemieślniczym i zaoferowanie produktu o stałych parametrach jakościowych, który może być produkowany szybko i względnie tanio, w dużych seriach. 

Vzor RM58 w macie czy połysku?

Dzięki zastosowaniu technologii rotoformowania Vzor oferuje współczesną wersję fotela z siedziskiem z polietylenu barwionego w masie. Siedzisko zostało wykonane z polietylenu . Nogi zaś ze stali malowanej na czarny matowy kolor. Vzor oferuje siedzisko w kolorach: białym, mlecznobiałym (półtransparentny), szary, oliwkowy, zielony, turkusowy, pomarańczowy, czerwony i czarny.  Ty zdecyduj który fotel będzie odpowiedni dla Ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here