Inwestowanie w akcje – dlaczego warto?

0
59
Inwestowanie w akcje - dlaczego warto?

Od czego rozpocząć przygodę z inwestowaniem? Zdecydowana większość osób decyduje się na jedno z najpopularniejszych rozwiązań – akcje spółek notowanych na giełdzie. Jest to zdecydowanie świetne rozwiązanie. Dlaczego? Sprawdźmy, dlaczego inwestowanie w akcje to dobry pomysł na początek.

Giełda – najpopularniejszy wybór początkujących inwestorów

Brokerzy oferujący dostęp do produktów inwestycyjnych z roku na rok poszerzają swoją ofertę o coraz to nowsze instrumenty, które pozwalają na dywersyfikację naszego portfela. I choć zdecydowana większość osób myślących o alokacji swojego kapitału intensywnie myśli o funduszach inwestycyjnych, to jednak zdarzyć się może, że będziemy chcieli wziąć odpowiedzialność za własne pieniądze.

Światowe parkiety giełdowe stanowią naturalną kontynuację rozwoju każdego inwestora, który chciałby samodzielnie spróbować swoich sił w świecie inwestycji. Giełda jednak zapewnia nam znacznie szersze spektrum instrumentów – od akcji spółek, przez obligacje, indeksy giełdowe aż po fundusze notowane na giełdzie. Niektóre ze wspomnianych instrumentów oceniane są na dość zaawansowane, jednak wciąż lwia ich część może być uznana za odpowiednia na początek przygody każdego inwestora.

Ryzyko inwestowania? Nigdy go nie lekceważ

Wiele osób wychodzi z mylnego założenia, że giełda to świetne rozwiązanie ze względu na brak ryzyka utraty swoich oszczędności. Nic bardziej mylnego. Podobnie jak każda inwestycja, tak również inwestycja w spółki notowane na giełdzie może zakończyć się stratą. Jeśli jednak nasza analiza spółek giełdowych będzie rzetelna i weźmiemy pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na zmianę cen akcji, giełda zapewni nam też potencjał do sporych zysków.

Kluczem do osiągania takich rezultatów jest umiejętność analizy, dywersyfikacji i budowy odpornego na straty portfela inwestycyjnego. Światowe giełdy i inwestowanie w akcje zapewniają też wszelkie narzędzia, dzięki którym ryzyko może zostać ograniczone. Przykład? Brak dźwigni finansowej, która pozwala zwielokrotnić osiągany zysk, ale też błyskawicznie wyzerować rachunek inwestycyjny. Jeśli potraktujemy inwestycje giełdowe na poważnie, a nasza strategia będzie uwzględniać nieco dłuższy horyzont czasowy, nasze początki z inwestycjami będą naprawdę przyjemne.

Szeroki wybór akcji z całego świata

Jedną z największych zalet inwestowania w akcje spółek jest możliwość handlu bez wychodzenia z domu. Świetnym przykładem jest Bank Saxo, który w ramach swojej oferty umożliwia nam inwestowanie w spółki notowane na światowych giełdach. Spółki amerykańskie? Azjatyckie? A może handel akcjami spółek niemieckich? Bez problemu rozpoczniemy przygodę z inwestycjami i umożliwimy sobie budowę odpowiedniego portfela inwestycyjnego z poziomu kanapy w swoim salonie.

Jeśli wciąż zastanawiamy się, które instrumenty finansowe nadają się idealnie na początek przygody z inwestowaniem, warto pochylić się nieco bardziej nad akcjami i przekonać się, że to właśnie w tę stroną warto ulokować swój kapitał inwestycyjny i cierpliwie uczyć się, pogłębiać wiedzę i cieszyć się z możliwości pomnażania oszczędności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here