Korytarz życia – Zasady i kwestie prawne

0
190
Korytarz życia - Zasady i kwestie prawne

Zdrowie jest bezcenne, a nawet jedna chwila w okolicznościach akcji ratowniczej może być zbyt kosztowna. Dlatego tak ważne jest umożliwienie służbom ratowniczym sprawnego przejazdu. Korytarz ratunkowy jest tworzony w celu pozostawienia wolnego miejsca pojazdom służb ratunkowych. Jest bardzo ważny w przypadku autostrad i dróg ekspresowych ze względu na to, że nawet mała kolizja może spowodować bardzo duży korek. O czym należy pamiętać, robiąc przejazd?

Kwestie prawne

Korytarz życia prawnie uregulowany jest między innymi w Austrii, Niemczech, Czechach, Słowenii, Szwajcarii oraz w Polsce.

W Polsce po raz pierwszy regulacja prawna , która dotyczy korytarza ratunkowego, została zapisana w kodeksie drogowym w 2019 roku.

Zasady działania

Należy pamiętać, że każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdom służb ratunkowych. Rozumie się przez to, że osoba kierująca pojazdem musi niezwłocznie usunąć się z drogi lub w razie potrzeby zatrzymać się.

W okolicznościach natężonego ruchu uczestnik ruchu drogowego poruszający się lewym pasem na jezdni z dwoma pasami ruchu musi zjechać jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu. Natomiast kierowca będący na prawym pasie jest zobowiązany do zjechania jak najbliżej prawej krawędzi pasa.

Uczestnik ruchu drogowego ma również możliwość zjechania na pobocze albo pas rozdzielający.

Osoba kierująca pojazdem ma możliwość powrotu do normalnego toru jazdy dopiero, gdy pojazd uprzywilejowany bezpiecznie przejedzie.

Za nieutworzenie korytarza ratunkowego w naszym kraju grozi mandat karny w wysokości dwustu złotych, a u naszych zachodnich sąsiadów nawet do trzech tysięcy euro.

Tworzenie korytarza życia efektywnie skraca dojazd pojazdów uprzywilejowanych do miejsca wypadku. Gdyby nie korytarz życia większe samochody, takie jak wozy strażackie nie miałyby możliwości szybszego dojazdu na miejsce zdarzenia, jadąc pasem awaryjnym. Korytarz ratunkowy może skrócić drogę nawet o sześć minut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here