Kiedy najlepiej zamontować klimatyzację

0
284

Po podjęciu decyzji o zakupie klimatyzacji i wyborze odpowiedniego urządzenia lub urządzeń pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie dotyczące terminu montażu. Na pierwszy rzut oka prace te nie są wyjątkowo złożone, jednakże niektóre pory roku sprzyjają instalacji klimatyzatorów.

Na jaki etapie budowy najlepiej montować klimatyzację?

Pytanie „kiedy” w przypadku montażu klimatyzacji niekoniecznie odnosi się jedynie do wyboru miesiąca. Instalacja będzie tym tańsza i mniej kłopotliwa, im zostanie przeprowadzona na wcześniejszym stadium budowy nieruchomości. Obiekty w stanie deweloperskim idealnie nadają się do wprowadzania tego typu zmian, chociaż jeżeli uwzględnimy obecność klimatyzacji już na etapie projektowania, oszczędzimy sobie zarówno pieniędzy, jak i pracy. Związane jest to z samą budową klimatyzacji, która obejmuje nie tylko agregat oraz elementy montowane wewnątrz domu, ale również instalację elektryczną, gazową oraz rurki – zwłaszcza w przypadku systemów multisplit, które obejmują całe mieszkanie lub dom.

Montaż klimatyzacji w wykończonym wnętrzu wiąże się z koniecznością zdzierania tynków oraz wiercenia otworów w ścianach, aby ukryć rury oraz przewody wyrzutowe. Prace te o wiele łatwiej przeprowadzić w obiektach znajdujących się w stanie deweloperskim, gdyż ekipa instalująca zyskuje o wiele dogodniejszy dostęp do miejsca pracy, a właściciel budynku nie musi martwić się koniecznością późniejszej renowacji. Po skończonym montażu można ukryć elementy instalacji pod tynkiem i farbą lub zamontować podwieszany dach, aby zasłonić klimatyzator kasetonowy. Z tego podczas podejmowania decyzji o instalacji systemu warto skonsultować się z fachowcami – klimatyzatory Warszawa zapewniają wsparcie klientów na każdym etapie zakupu oraz montażu.

Cztery pory roku

Ze względu na budowę klimatyzacji oraz konieczność przeprowadzenia prac ingerujących w strukturę budynku najbardziej dogodnym okresem na montaż jest późna wiosna lub lato. Jednocześnie jest to moment, w którym trzeba się liczyć z najdłuższym czasem oczekiwania na wykonanie montażu oraz najwyższymi cenami. Wraz ze wzrostem temperatury rośnie naturalnie zapotrzebowanie na instalację klimatyzacji, co może się przełożyć na problemy ze znalezieniem dogodnego terminu. Może się wydawać, że zima będzie najlepszym wyborem, gdyż niski popyt przekłada się na obniżenie stawek. Z finansowego punktu widzenia to prawda, jednakże niskie temperatury nie sprzyjają wykorzystaniu materiałów budowlanych, a także pracy na wysokości. Kolejną wadą jest obecność wilgoci, która stanowi wyzwanie podczas pracy z instalacją elektryczną, a także problemy z przeprowadzeniem prac remontowych, mających na celu ukrycie przewodów w ścianie. Kompromisem pomiędzy tymi dwoma skrajnościami są okresy przejściowe, czyli wiosna i jesień. Zazwyczaj wtedy można znaleźć najdogodniejsze terminy w umiarkowanej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj