Kombajn Bizon – czym się wyróżnia?

0
381
Kombajn Bizon – czym się wyróżnia?

Choć kombajny Bizon nie są już produkowane, nadal cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rolników. Wysoka jakość i solidne wykonanie sprawiają, że kombajn Bizon ciągle pracuje na polskich polach. Czym się wyróżnia ta maszyna?

Kombajny to jedne z najważniejszych maszyn rolniczych, niezastąpione w czasie żniw. Nie ma wtedy czasu na naprawy i poszukiwanie części zamiennych, dlatego rolnicy stawiają na maszyny, które są niezawodne. Niesłabnącą popularnością cieszą się kombajny Bizon. Mimo że nie są już produkowane, bez problemu dostaniemy do nich części zamienne. Czym się charakteryzuje kombajn zbożowy Bizon?

Kombajn Bizon – co warto wiedzieć?

Kombajny Bizon to jedne z najpopularniejszych polskich kombajnów, które zyskały uznanie również za granicą. Były one produkowane przez Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku w latach 1970-2004. Powstało wiele modeli, które różniły się od siebie w zależności od szerokości zespołu żniwnego, młocarni, pojemności zbiornika i mocy silnika. Ostatnie kombajny o nazwie Bizon Rekord Z058 w 2004 roku wyprodukowała w Płocku spółka New Holland Bizon. Kombajn Bizon służy do zbioru zbóż, rzepaku, słonecznika, kukurydzy i innych roślin nasiennych. Bizony zostały docenione nie tylko w Polsce, ponieważ eksportowano je do wielu krajów. Wydajny silnik kombajnu Bizon i dostępność części zamiennych sprawiają, że maszyny te wciąż cieszą się popularnością wśród rolników i często możemy spotkać je na polach. 

Kombajn Bizon jest bez wątpienia jedną z kultowych maszyn polskiej motoryzacji. Jednym z najpopularniejszych modeli jest Bizon BS Z110 produkowany w latach 1986-2001. Ma on wygodną, przestronną kabinę i wyróżnia się wysoką estetyką. Te modele występują w kolorze czerwonym i niebieskim. Również Bizon Z060, nazywany Gigantem, cieszy się dużą popularnością. Duże gabaryty zapewniają przepustowość na poziomie 10 kg masy na sekundę. Popularnym modelem jest też Bizon Rekord Z058, który od 1995 roku ma zmodernizowany system chłodzenia. Model ten jest malowany na niebiesko. Przestronna i szczelna kabina zapewnia komfortowe warunki pracy, a duża powierzchnia przedniej szyby pozwala na obserwację zespołu żniwnego i listwy nożowej. Na tylnej części osłony wylotowej można zamontować rozdrabniacz, a w skład stałego wyposażenia wchodzi wózek do transportu zespołu żniwnego, która ułatwia poruszanie się po drogach.

Jakie są zalety kombajnu Bizon?

Kombajn to najważniejsza maszyna w czasie żniw, dlatego musi on być solidny i wytrzymały. W przypadku awarii części zamienne powinny być łatwo dostępne, aby możliwa była szybka naprawa sprzętu. Warunki te spełniają kombajny Bizon, dlatego od lat cieszą się one zaufaniem polskich rolników. Już pierwsze modele Bizonów były wyposażone w nowoczesne rozwiązania, które ułatwiały pracę. Wyróżniały się np. niskim spalaniem, dzięki czemu mogły pracować na pełnym baku przez kilkanaście godzin. Były też proste w obsłudze. Fakt, że kombajny te były produkowane w Polsce, sprawiało, że znalezienie części zamiennych nie było problemem. 

Również obecnie można je bez problemu dostać, dzięki czemu ewentualna awaria kombajnu nie generuje dodatkowych kłopotów, takich jak poszukiwanie części. Naprawa rzadko jest jednak konieczna, ponieważ Bizony są mało awaryjne. Również ich cena jest dużym atutem, ponieważ w porównaniu z innymi maszynami, możemy dostać wysoką jakość, za niską cenę. Na rynku maszyn używanych cieszą się więc ogromną popularnością i wiele osób ma je do sprzedania. Używany model w dobrym stanie można dostać za kilkadziesiąt tysięcy złotych, dzięki czemu możemy dużo zaoszczędzić, ponieważ kombajny zachodnie o podobnej skuteczności pracy są znacznie droższe. Wybierając kombajn, warto więc rozważyć Bizony, ponieważ jest to dobra inwestycja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj