Pompy ciepła powietrze-woda to znakomite rozwiązanie w przypadku modernizacji systemu ogrzewania. Dlaczego? Nie wymagają przeprowadzania prac ziemnych, co znacznie ułatwia instalację całego systemu. Stawiając na takie urządzenie, należy również zdecydować, jaki ma być jego rodzaj. Do wyboru masz zaś pompy ciepła typu monoblok lub split. Jakie zalety mają pierwsze z wymienionych?
Jak działa monoblokowa pompa ciepła?
Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystują energię zgromadzoną w powietrzu, aby przekazać ją do wody krążącej w instalacji grzewczej. To niezwykle komfortowe rozwiązanie, które sprawdzi się przy każdym rodzaju nieruchomości, bez względu na to, czy jest to budynek nowo powstający, czy modernizowany. W zależności od konstrukcji urządzenia wyróżniamy dwa podstawowe typy pomp ciepła powietrze-woda: monoblok i split. Czym się różnią? Przede wszystkim budową. Każda pompa ciepła składa się z m.in. parownika, sprężarki i skraplacza. W przypadku pompy monoblokowej są one zamknięte w jednym urządzeniu. W urządzeniach typu split są z kolei podzielone na dwie części: jednostkę wewnętrzną (znajduje się w niej m.in. skraplacz) i zewnętrzną (z parownikiem i sprężarką).
Monoblokowa pompa ciepła jest zazwyczaj montowana na zewnątrz budynku (istnieją również modele do zabudowy wewnętrznej). To pojedyncze urządzenie, zawierające wszystkie podzespoły, które są potrzebne do przekazania energii cieplnej do budynku. I z tego wynika właśnie najważniejsza różnica w stosunku do pomp split, które tworzą tak naprawdę dwa urządzenia, połączone ze sobą przy pomocy układu rur. Co ważne, monoblokowe pompy są w całości produkowane i montowane w fabrykach, co jest gwarancją ich hermetyczności.
Zalety pompy ciepła typu monoblok
Monoblokowe pompy ciepła to komfortowe rozwiązanie, które przynosi sporo korzyści. Najważniejsze z nich to:
brak jednostki wewnętrznej to oszczędność miejsca w kotłowni,
wykonany fabrycznie układ chłodniczy nie podlega restrykcjom montażowym w związku z F-gazami,
brak konieczności przeprowadzania kontroli szczelności,
w większości przypadków nie ma obowiązku rejestracji pompy w Centralnym Rejestrze Operatorów (ustawa F-gazowa),
dobrze zaizolowane urządzenie chroni przed zamarzaniem,
niższy współczynnik ocieplenia globalnego (GWP), ponieważ potrzeba mniej czynnika chłodniczego niż w pompach split.
Montaż pompy ciepła typu split jest znacznie bardziej problematyczny. Ze względu na to, że procedura obejmuje napełnienie układu czynnikiem chłodniczym, wymaga też posiadania odpowiednich zezwoleń oraz corocznej (odpłatnej) kontroli szczelności. Instalacja pompy typu monoblok jest szybsza, a zarazem bezpieczniejsza. Hermetyczny układ eliminuje ryzyko rozszczelnienia układu oraz ubytku czynnika chłodniczego nawet przy wieloletniej pracy.
W przypadku urządzeń monoblok spore znaczenie ma również cicha praca. Jeśli jest to zewnętrzna pompa ciepła, wszystkie elementy generujące hałas znajdą się poza budynkiem. Dzięki temu nie zakłóca spokoju domowników.
Kiedy warto zdecydować się na monoblokową pompę ciepła?
Zarówno pompa ciepła typu split, jak i monoblok przynoszą wiele korzyści. To ekonomiczny, ekologiczny i niezwykle wygodny sposób na zapewnienie ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej w budownictwie prywatnym lub komercyjnym. Jak więc dokonać najlepszego wyboru? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli Twoim priorytetem jest łatwy montaż, bezproblemowa praca i oszczędność miejsca, zdecydowanie warto rozważyć zakup monoblokowej pompy ciepła.
Cena monobloków jest z reguły wyższa, jednak w dalszej perspektywie może generować oszczędności. Brak obowiązku przeprowadzania kontroli szczelności oraz uzupełniania czynnika chłodniczego (w przypadku jego ubytków) to mniejsze koszty eksploatacji i większy komfort.
Pompa ciepła dopasowana do Twoich potrzeb – jak ją znaleźć?
Co z robić, żeby monoblokowa pompa ciepła spełniła Twoje oczekiwania? Wybierając urządzenie, kieruj się renomą i doświadczeniem producenta. Znakomitym przykładem jest niemiecka firma Stiebel Eltron, która produkuje pompy od ponad 45 lat oraz stawia na dynamiczny rozwój technologiczny. Monoblokowe pompy ciepła powietrze-woda od Stiebel Eltron wykorzystują m.in. technologię inwertorową, która zwiększa wydajność systemu poprzez sterowanie pracą zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem na ciepło. Fachowa pomoc przy dobieraniu pompy pomoże zaś w podjęciu najlepszej decyzji.