Na czym polega terapia manualna u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

0
431
Na czym polega terapia manualna u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

W obecnych czasach bardzo często realizowana jest terapia manualna u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Warto dowiedzieć się na jej temat nieco więcej, a także zapoznać się z najważniejszymi aspektami całego procesu.

Czym jest rehabilitacja uroginekologiczna?

Rehabilitacja uroginekologiczna to jedna z najnowocześniejszych form terapii, które skupiają się na poprawie funkcjonowania mięśni dna miednicy. Rehabilitacja tego rodzaju skierowana jest przede wszystkim do kobiet, u których mogą pojawiać się problemy w obrębie miednicy, na przykład kobiet w ciąży i po porodzie, a także w okresie menopauzy. Problemy w obrębie dna miednicy mogą w niekorzystny sposób wpływać na codzienne funkcjonowanie kobiety i objawiają się na wiele różnych sposobów. Wśród nich można na przykład wskazać nietrzymanie moczu, któremu można w skuteczny sposób zapobiegać także dzięki specjalnym wkładkom. Ich szeroką ofertę można znaleźć na stronie internetowej, która znajduje się pod adresem: https://www.poznajelly.pl/.

Na czym polega rehabilitacja uroginekologiczna?

Rehabilitacja uroginekologiczna nie jest inwazyjnym rodzajem terapii. Jest także w pełni bezbolesna, dlatego nie powoduje dyskomfortu wśród pacjentek. Proces terapeutyczny jest dostosowany indywidualnie do pacjentki. Bardzo istotne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentką, ale także badanie fizjoterapeutyczne, dzięki któremu możliwe jest oszacowanie skali występowania problemów. Terapia polega przede wszystkim na świadomości ciała oraz nauce radzenia sobie ze stresem życia codziennego. Jednak podczas terapii wykonywane są również odpowiednie ćwiczenia, które są ściśle dostosowane do potrzeb oraz wymagań każdej pacjentki.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego zazwyczaj obejmuje konsultacje diagnostyczne, podczas których ustalany jest plan działania. Właśnie w tym celu przeprowadzany jest wywiad z pacjentką, dzięki czemu możliwe jest zapoznanie się z historią problemów, a także problematycznymi objawami. Na podstawie wywiadu możliwe jest również postawienie wstępnej diagnozy, która będzie potwierdzona stosownym badaniem fizykalnym. Badanie manualne nieco przypomina standardowe badania ginekologiczne, dlatego warto się do niego przygotować. Oprócz tego przed wizytą u fizjoterapeuty warto zgromadzić wyniki dotychczas wykonywanych badań, ponieważ mogą się one okazać bardzo pomocne.

Stosowane techniki

Podczas wizyt u fizjoterapeuty uroginekologicznego stosowane są bardzo zróżnicowane techniki, których celem jest pomoc pacjentce. Wśród nich można wskazać przede wszystkim terapię manualną, która uważana jest za najskuteczniejszą w niwelowaniu istniejących problemów. Techniki manualne mogą być realizowane zarówno zewnętrznie, jak i przezpochwowo, w zależności od istoty problemów zdrowotnych. Terapię manualną stosuje się do diagnozowania oraz leczenia struktur mięśni dna miednicy. Dzięki nim możliwe jest regulowanie nadmiernego napięcia mięśni, a także poprawienie ich kurczliwości oraz rozciągliwości. Poprawi się funkcjonalność mięśni, a także może się zmniejszyć ból w ich obrębie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj