Na czym polega zaćma?

0
30
Na czym polega zaćma?

Jednym z ważniejszych układów oka jest przeźroczysta soczewka, która skupia promienia światła, co warunkuje prawidłowe widzenie. W momencie, gdy utraci ona przezierność, ilość światła wpadającego do oka znacząco spada, w konsekwencji prowadząc do pogorszenia widzenia. Występuje wtedy schorzenie nazywane zaćmą. Dowiedz się, na czym dokładnie ono polega.

Jak powstaje zaćma?

Soczewka w oku człowieka charakteryzuje się obustronną wypukłością, dzięki czemu możliwe jest wyostrzanie się wzroku na obiekcie. Jej najważniejszym budulcem jest krystalina, czyli białko przepuszczające promienie światła. Powstaje ono już w życiu płodowym, a w późniejszym okresie nie ulega regeneracji. Zdrowa soczewka oka jest przezroczysta, dzięki czemu możemy widzieć wyraźnie. Niestety w wyniku różnorodnych czynników, tworzące soczewkę białko staje się coraz mniej przepuszczalne i ulega zmętnieniu. Pojawia się wtedy schorzenie nazywane zaćmą, dawniej kataraktą. W wyniku zmętnienia soczewki oka, pacjent zgłasza problemy z prawidłowym widzeniem, a nawet może całkowicie utracić tę zdolność.

Przyczyn tej dolegliwości może być wiele, choć najpowszechniejsza jest utrata przezierności związana z wiekiem, nazywana zaćmą starczą. Oprócz tego możemy mieć także do czynienia z zaćmą wrodzoną. Może być ona także pourazowa, polekowa lub metaboliczna w przebiegu cukrzycy lub genetycznych zaburzeń przemiany substancji, np. galaktozemii, a także pojawiać w przebiegu niektórych chorób, takich jak: jaskra czy retinopatia barwnikowa. 

Czy można leczyć zaćmę?

Nieleczona zaćma może doprowadzić do znacznego pogorszenia widzenia oraz do innych chorób oczu. Na szczęście istnieją sposoby, aby temu zapobiec. Trzeba mieć jednak świadomość, że jedynym sposobem jest postępowanie chirurgiczne, co potwierdza okulista z Chorzowa:

Współczesna okulistyka daje możliwości leczenia, które pozwalają pozbyć się zaćmy, wymagają one jednak postępowania chirurgicznego. Najpopularniejszą metodą jest zastosowanie zabiegu fakoemulsyfikacji soczewki. Polega on na wykonaniu cięcia wynoszącego 1.8 – 3 mm w gałce ocznej, przez które wprowadza się specjalną sondę. Urządzenie wytwarza ultradźwięki, które rozbijają i aspirują części zmętniałej soczewki. Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest pusta, następuje wszczepienie w jej miejsce sztucznej soczewki – wyjaśnia nasz rozmówca.

Podsumowując, zaćma to schorzenie związane najczęściej z wiekiem, którego nie da się uniknąć. Dzięki nowoczesnemu postępowaniu chirurgicznemu można jednak przywrócić wzrok do pełnej sprawności. Dzięki specjalnym soczewkom wewnątrzgałkowym, po zaćmie można całkowicie pozbyć się okularów i widzieć do bliży, dali oraz na odległości pośrednią, np. komputer. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj