Najlepsze legowisko dla twojego kota

0
447
Najlepsze legowisko dla twojego kota

Koty są specyficznymi zwierzętami domowymi. Specyfika ta polega na tym, że są one rekordzistami w ilości godzin, które przeznaczają na sen. Oddawanie się tej czynności wypełnia największą część ich doby. Mogą one spać nawet 16 lub 17 godzin. Oczywiście nie robią tego w sposób ciągły, tak jak większość ludzi. Dzielą sen na kilka etapów, które to odbywają najczęściej w trakcie dnia, pozostają bowiem aktywne nocą. Jak pewnie zauważy każdy właściciel tego zwierzęcia, w trakcie snu zachowują względną czujność. Przez to wydaje się, że sen ten jest tylko pozorny. Jednak prawda jest taka, że ich wrodzone mechanizmy działają w tym wypadku w zupełnie inny sposób. Potrafią one jednocześnie spać i utrzymywać przy tym zdolność do szybkiej reakcji.

Spanie dla kota

Koty uwielbiają wygodne legowiska, mają przy tym swoje specyficzne wymagania. Ich intuicyjne wybory co do miejsca odpoczynku czasem potrafią dziwić i budzić niezrozumienie. Najlepsze posłanie dla kota może przegrać z absurdalnym na pierwszy rzut oka miejscem, jakie staje się na jedną lub więcej nocy sypialnią naszego ulubieńca. Mimo wszystko można zidentyfikować kilka zasadniczych cech, które powinno posiadać kocie legowisko.

Zwierzęta te uwielbiają przede wszystkim ciepło. W dawnych czasach popularnym w kulturze był obraz kota, który spędza zimowe dni leżąc na ciepłych kaflach pieca kuchennego. Dziś koty wręcz lgną do kaloryferów i z chęcią kładą się na tym miejscu podłogi, pod którym położona jest rura doprowadzająca ciepło. Wybierając legowisko, pamiętać więc należy o tym, że musi być ono umieszczone w możliwie najcieplejszym miejscu domu. W tym wypadki najlepszym rozwiązaniem będzie posłanie dla kota na kaloryfer. W przeciwnym wypadku kot nie doceni wysiłku właściciela i znajdzie sobie lepszą kryjówkę. Doskonałym sposobem na uniknięcie takiej możliwości jest pozwolenie pupilowi na samodzielny wybór. Należy wtedy przez kilka dni powstrzymać się z organizacją legowiska i obserwować, które zakamarki domu są przez kota preferowane. Wtedy dopiero zorganizować w tym miejscu wygodne leże.

Koce dla kota

Jest wiele sposobów na stworzenie optymalnego legowiska. Koty różnią się nie tylko charakterem, ale też preferencjami co do miejsca snu. Podstawowym kryterium jest w tym wypadku to, czy wolą miękkie podłoże czy też wolą podłoże twarde. W pierwszym przypadku idealna będzie poduszka, w drugim specjalny kocyk dla kota. Ustalenie tych preferencji nie jest trudne – wystarczy zaobserwować, na jakich meblach i elementach zasiada najczęściej. Jeśli jest to kanapa, pościel lub fotel, lepsze będzie miękkie legowisko. Jeśli podłoga, parapet czy krzesło – twarde. Koc dla kota ma dodatkową zaletę – można go wykorzystać nie tylko do budowy legowiska, ale też do ochrony cennej tapicerki, jeśli nasz pupil lubi na niej spędzać czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here