Nawozy w formie pałeczek i kapsułek – do czego się nadają?

0
39

Uprawa roślin jest bardzo popularna, a ich poszczególne odmiany służą ozdabianiu przydomowych ogrodów, wnętrz domów i mieszkań. Są też chętnie ustawiane na tarasach i balkonach. Choć niezależnie od gatunku i miejsca, gdzie rosną, konieczne będzie dostarczenie niezbędnej dawki światła oraz wody, a ponadto podstawowych składników odżywczych, forma ich podawania będzie się różniła w zależności od podłoża czy sposobu uprawy.

Co trzeba widzieć o nawożeniu roślin?

Prawidłowy rozwój roślin wymaga dostarczenia najważniejszych składników pokarmowych, a więc przede wszystkim azotu, fosforu i potasu, a także magnezu oraz pierwiastków dodatkowych takich jak żelazo, cynk, miedź, mangan, siarka albo sód. W przypadku upraw prowadzonych na dużych powierzchniach środki te na ogół są rozsiewane specjalnymi urządzeniami w postaci granulatu, a niekiedy, np. w przypadku upraw pod osłonami, a więc w szklarniach albo tunelach foliowych również jako płyn. W przydomowych ogrodach na ogół nawóz jest jednak rozkładany ręcznie, a gleba skopywana lub uprawiana glebogryzarką. Nieco inaczej będzie w sytuacji, gdy rośliny rosną w doniczkach lub skrzyniach. W takich sytuacjach zwykle nie ma możliwości naruszania podłoża, ponieważ skończyłoby się to uszkodzeniem bryły korzeniowej. Zamiast tego korzysta się zwykle albo z nawozów płynnych czy żeli, które samoczynnie wnikają w ziemię, albo używa się specjalnych nawozów długo działających, występujących w postaci wkładanych do gleby pałeczek lub rozkładanych kapsułek. Uwalniają znajdujące się w nich związki stopniowo, a substancje to dostają się do gleby wraz z wodą wykorzystywaną do podlewania. Kupując większą ilość preparatów do zasilenia podłoża, warto skorzystać z oferty dobrej hurtowni nawozów. W Gdańsku ich sprzedażą zajmuje się firma Green and Joy.

Kiedy stosować nawozy?

W przypadku upraw prowadzonych na szerszą skalę o konieczności zastosowania nawozu decyduje albo badanie gleby, albo zauważone oznaki nieprawidłowego wzrostu lub rozwoju rośliny na poszczególnych stadiach. Z tej metody korzysta się również w przypadku roślin doniczkowych, dozując dodatkowe preparaty w razie żółknienia lub opadania liści, zahamowania wzrostu czy problemów z kwitnieniem. Warto pamiętać, że stosowanie popularnych pałeczek lub granulek jest łatwe i mało kłopotliwe. W Green and Joy – hurtowni ogrodniczej z Gdańska – można znaleźć wszystkie nawozy, w tym pałeczki i granulki do upraw doniczkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here