Spory między przedsiębiorcami mogą dotyczyć różnych aspektów, m.in. realizacji kontraktów i płatności, a także jakości wykonywanych usług. To niemal nieunikniony element działalności biznesowej, dlatego warto wiedzieć, jak postępować w przypadku ich wystąpienia. Jakie są metody rozwiązywania sporów gospodarczych? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
Jak można uniknąć spraw spornych?
Każda sprawa sporna jest obciążeniem dla przedsiębiorstwa – zarówno pod względem finansowym, jak i wizerunkowym. Z tego powodu warto podjąć środki mające na celu zapobiegnięcie takim sytuacjom. Można to zrobić już na etapie konstruowania umowy. Są to tzw. ustalenia prewencyjne, czyli zapisy umowne zawierające wolę stron, co do sposobu rozwiązywania sporów, z uwzględnieniem wyboru sądu i trybu postępowania. Ustalenia prewencyjne uzyskuje się na drodze negocjacji, podczas których są uzgadniane zapisy satysfakcjonujące każdą ze stron. Odpowiednio skonstruowana umowa może ułatwić dochodzenie roszczeń, a także pomoże w zachowaniu dobrych stosunków między przedsiębiorstwami (nawet w sytuacji zaistnienia sporu).
Metody rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami
W przypadku, kiedy umowa między przedsiębiorstwami nie ustala drogi i sposobu rozwiązywania sporów, warto wiedzieć, jakie opcje masz do wyboru. Efektywne rozstrzyganie konfliktu nie zawsze musi kończyć się sprawą w sądzie powszechnym. Możliwe jest też polubowne załatwienie sprawy, w tym zawarcie ugody pozasądowej. Każdy przypadek wymaga jednak dokładnej analizy – odpowiednie metody i narzędzia pozwolą ograniczyć straty oraz zabezpieczą interesy firmy. Jakie środki prawne można więc zastosować do rozwiązania sporu gospodarczego?
Mediacje i negocjacje
Mediacja umożliwia osiągnięcie satysfakcjonującego porozumienia przy udziale neutralnego mediatora, który pomaga w wypracowaniu warunków zakończenia sporu. Co ważne, mediator nie zajmuje się rozstrzyganiem sporów – jego zadaniem jest wyciszenie towarzyszącym stronom emocji oraz stworzenie warunków niezbędnych dla rzeczowej rozmowy. Mediacje mogą zostać przerwane, jeśli którakolwiek ze stron konfliktu (lub mediator) nie widzi szans na porozumienie. Negocjacje są z kolei prowadzone bezpośrednio przez strony lub prawnych pełnomocników, a celem również jest osiągnięcie porozumienia.
Arbitraż
W celu pozasądowego rozwiązania sporu można rozważyć skierowanie sprawy do rozpatrzenia przez sąd polubowny. Bezstronny sędzia musi zostać zaakceptowany przez obie strony (zazwyczaj jest to specjalista w dziedzinie, której dotyczy określony spór). Rozstrzygnięcie sporu przez sąd polubowny wymaga zgody każdej ze stron, a wyrok ma taką samą moc jak wyrok sądu powszechnego. Po nadaniu klauzuli wykonalności przez sąd powszechny może więc stanowić podstawę egzekucji komorniczej.
Postępowanie pojednawcze
Postępowanie pojednawcze toczy się przed sądem i może dotyczyć wszelkich spraw związanych ze sporami majątkowymi między przedsiębiorstwami. Inicjatorem takiego postępowania może być każda ze stron – niezbędne jest tylko złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej. Ugoda zawarta w postępowaniu pojednawczym ma taką samą moc jak wyrok sądowy.
Proces przed sądem powszechnym
Postępowanie przed sądem powszechnym jest zwykle stosowane w momencie, kiedy zawiodą wszystkie inne próby osiągnięcia porozumienia. Jest to z jednej strony metoda kosztowna i czasochłonna, a z drugiej czasami niezbędna do np. odzyskania należności. Proces sądowy może też wpływać negatywnie na relacje między przedsiębiorstwami. Podczas postępowania istnieje możliwość zawarcia ugody przedsądowej.
Jak uzyskać profesjonalne wsparcie podczas rozwiązywania sporu?
Spory gospodarcze mogą dotyczyć różnorodnych kwestii oraz być niezwykle złożone, dlatego nie istnieje jeden, właściwy sposób ich rozwiązywania. Aby mieć pewność, że przyjęta strategia zapewni najefektywniejsze rozstrzygnięcie sprawy, warto zwrócić się z tym do fachowców. Doradztwo prawne dla przedsiębiorców to dziedzina, w której specjalizuje się Kancelaria Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni. Specjaliści Kancelarii prowadzą wszystkie rodzaje sporów na każdym etapie oraz przygotowują optymalne modele postępowania. Wsparcie obejmuje m.in. spory sądowe, postępowanie przed organami władzy publicznej, postępowanie egzekucyjne oraz pozasądowe rozstrzyganie sporów. Celem jest osiągnięcie założonych celów przy minimalizacji czasu i kosztów, co przynosi wiele korzyści dla przedsiębiorstwa.