Wada wzroku u sportowca? To nie problem – poznaj sportowe okulary korekcyjne

0
49
Glasses in the hands of men. Checking vision the table Golovin.

Jesteś daleko- lub krótkowidzem i zapalonym sportowcem? Dla takich osób jak ty powstają sportowe okulary korekcyjne. Są wygodne i zaprojektowane z myślą o uprawianiu dynamicznej aktywności fizycznej. Znajdujące się w nich soczewki pomagają dostrzec każdy detal i lepiej obserwować sytuację na boisku i nie tylko. Dowiedz się o nich więcej.

Komu i dlaczego mogą się przydać okulary korekcyjne sportowe?

Niezależnie od tego, jaką masz wadę wzroku, gorsze widzenie może przekładać się na dyskomfort w czasie ćwiczeń, a nawet na mniej satysfakcjonujące wyniki podczas zawodów. Ćwicząc bez okularów przy wadzie wzroku:

  • narażasz się na niebezpieczeństwo

Jesteś krótkowidzem, który kocha jogging i startuje w zawodach sportowych? Twoja wada wzroku może utrudnić ci oszacowanie odległości od nadjeżdżającego rowerzysty, samochodu, drugiego zawodnika lub innej przeszkody. Natomiast jeśli jesteś dalekowidzem, możesz nie dostrzec, że masz rozsznurowane buty i że tuż przed tobą z ziemi wystaje korzeń. W obu sytuacjach o wypadek nietrudno. Może się on skończyć niegroźnym upadkiem lub poważnym złamaniem;

  • możesz mieć problemy z koncentracją

Jeśli poza boiskiem – w czasie wolnym czy w pracy – nosisz okulary, to gdy je zdejmiesz na czas treningu, mogą pojawić się u ciebie nieprzyjemne dolegliwości. Ból głowy, uczucie zmęczenia i bolesność oczu na pewno nie pomogą ci oddawać precyzyjnych strzałów na bramkę czy odbijać piłeczki tenisowej mocnym forhendem;

  • nie chronisz oczu

Dotyczy to zwłaszcza osób, które trenują na zewnątrz. Okulary (także te korekcyjne) pomagają chronić oczy przed ciałami obcymi (np. małymi owadami) oraz przed słońcem – o ile mają odpowiedni filtr UV.

Okulary sportowe projektuje się tak, aby mogły być wykorzystywane podczas uprawiania różnych aktywności – od joggingu po parku, przez szaleństwa na nartach po grę w koszykówkę. Są przeznaczone zarówno dla zawodowców, jak i osób amatorsko zajmujących się sportem.

Czym wyróżniają się okulary sportowe korekcyjne?

Tak jak tradycyjne modele, mają soczewkę, która pomaga lepiej widzieć osobie z wadą wzroku. Oprócz tego sportowe okulary korekcyjne:

  • składają się z oprawek, do których można dopasować soczewki o różnej mocy – dzięki temu okulary sportowe mogą nosić także osoby z poważniejszymi wadami wzroku;
  • mają specjalnie wyprofilowane i odporne na uderzenia soczewki – pomaga to chronić narząd wzroku z każdej strony. Soczewki w okularach sportowych mogą mieć też antyrefleks, dzięki któremu widziany obraz jest wyrazistszy i ostrzejszy. Natomiast ze względu na ich wytrzymałość istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko, że pękną i stłuką się, kiedy zdarzy się wypadek w czasie treningu lub gdy uderzy w nie np. piłka;
  • przeznaczone do uprawiania różnych dyscyplin sportu – obecnie produkuje się oprawki sportowe do korekcji, które można nosić także pod kaskiem. Jest to bardzo ważne m.in. dla rowerzystów, którzy zawsze powinni dokładnie obserwować sytuację na trasie;
  • mają przemyślaną konstrukcję oprawek – powstają one z wytrzymałych (odpornych na pękanie i uderzenia), a jednocześnie elastycznych tworzyw. Dzięki temu oprawki sportowe korekcyjne dopasowują się do kształtu twarzy i nie zsuwają się podczas biegania, gry w tenisa czy jazdy rowerem. Na rynku można znaleźć modele, których wewnętrzna powierzchnia jest wykończona przyjemnym dla skóry materiałem. Znajdziesz również oprawki sportowe do korekcji z regulowanym paskiem, które ściśle przylegają do głowy i twarzy;
  • zapewniają ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB – mają filtr przeciwsłoneczny do 400 nm. Sprawdzają się w trakcie aktywności uprawianej na zewnątrz. Mogą przydać się podczas trekkingu, wspinaczki górskiej czy udziału w maratonach.

Okulary sportowe nie tylko dla sportowców i nie tylko na boisko

Wada wzroku utrudnia uprawianie sportu i aktywność fizyczną również najmłodszym. Z myślą o tym, aby bieganie, skakanie i jazda na rowerze były przyjemne i bezpieczne dla gorzej widzących młodych ludzi, powstają okulary sportowe korekcyjne dla dzieci.

Mogą je nosić najmłodsi uprawiający sport, ale też lubiący np. jazdę na deskorolce po parku. Okulary sportowe na WF przydają się dzieciom z większą wadą wzroku, która utrudnia im wykonywanie ćwiczeń.

Krótko- i dalekowidze oraz astygmatycy nie muszą rezygnować z ostrego widzenia pod wodą – w basenie czy w czasie zabaw w jeziorze. W tym celu produkuje się okulary sportowe do pływania. Mają one soczewki korekcyjne, a ich oprawki są wykonane z elastycznych i solidnych tworzyw, które dobrze przylegają do twarzy i głowy. Takie okulary sportowe (dla dzieci i dorosłych) mają również gumowe uszczelki. Zakłada się je także po to, aby chronić oczy przed wodą – by móc je swobodnie otwierać bez obawy o ich podrażnienie.

Sport to zdrowie i nie warto z niego rezygnować ze względu na wadę wzroku. Po to powstają specjalne okulary sportowe przeznaczone dla sportowców, amatorów i dzieci. Pomagają one widzieć wyraźnie i ostro podczas intensywnych treningów, lekcji WF-u i zawodów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj