Wakacje w Tatrach: Gdzie się zatrzymać, co zjeść i co robić

0
306
Wakacje w Tatrach: Gdzie się zatrzymać, co zjeść i co robić

Wysokie Tatry, pasmo górskie w zachodniej Słowacji, są jednym z najbardziej niedocenianych celów podróży w Europie. Są nieskażone i dziewicze w swoim naturalnym stanie, a pozostały takie dzięki swojemu odległemu położeniu i trudnemu terenowi, który czyni je niedostępnymi dla większości ludzi. Ten artykuł ujawnia wszystko, co musisz wiedzieć o wakacjach w Tatrach: gdzie się zatrzymać, co jeść i co robić wokół tych pięknych gór.

Jaki jest najlepszy czas na odwiedzenie Tatr?

Tatry są piękne o każdej porze roku, ale każdy sezon przynosi swój własny urok. Wiosna to doskonały czas na odwiedzenie Tatr. Dni są dłuższe, temperatury łagodniejsze, a kwiaty kwitną; dno lasu jest pokryte kolorowymi kwiatami. Jedyną wadą jest mniejsza pokrywa śnieżna, więc wiosną wędrówki po górach nie są tak łatwe jak w innych porach roku.

Lato to najbardziej popularny czas na odwiedzenie Tatr. Dni są ciepłe i długie, a słońca jest pod dostatkiem, co stymuluje wzrost roślin i populacji owadów. Wędrówki po Tatrach są najbardziej popularne latem, kiedy góry są dostępne dzięki grubej warstwie śniegu, która pokrywa ziemię w zimie.

Jesień to doskonały czas na odwiedzenie Tatr. Temperatury nieco się ochłodziły, a las jest bogaty w kolory. Jedynym minusem jest to, że dni są krótsze, co oznacza, że wiele popularnych atrakcji jest zamkniętych.

Zima to doskonały czas na wizytę w Tatrach. Pogoda jest zazwyczaj sucha i słoneczna, a Tatry zdobi koc ze śniegu. Jednak niskie temperatury i ograniczone godziny otwarcia popularnych atrakcji sprawiają, że zima jest najmniej popularnym sezonem na wizytę w Tatrach.

Gdzie się zatrzymać w Tatrach Wysokich

Najlepsze miejsce na pobyt w Tatrach to kwestia osobistych preferencji. Jeśli masz dzieci, to hotel z basenem będzie lepszym wyborem niż pensjonat. Jeśli szukasz ustronnych wakacji, to lepszym rozwiązaniem będzie wiejski pensjonat lub np. domki Tatry.

 • Hotele – Hotele są najdroższą opcją zakwaterowania w Tatrach. Zazwyczaj oferują one szeroki zakres usług, w tym basen, spa i inne obiekty rekreacyjne. Najlepsze hotele są często zlokalizowane w centrum miasta.
 • Pensjonat Tatry – Pensjonaty są najbardziej typową opcją zakwaterowania w Tatrach. Oferują lepszy stosunek jakości do ceny niż hotele, ale nie zapewniają tak wielu usług. Najlepsze pensjonaty znajdują się na wsi, z dala od miejskiego zgiełku.
 • Kemping – Kemping to tanie, ale niezbyt wygodne rozwiązanie, aby znaleźć miejsce na pobyt w Tatrach. Istnieje kilka pól kempingowych w Tatrach, ale są one zazwyczaj bardzo zatłoczone i głośne.

Co jeść w Tatrach Wysokich

 • Tradycyjne jedzenie – Jeśli zatrzymasz się w hotelu lub pensjonacie w Tatrach, możesz spróbować tradycyjnych słowackich potraw, z których większość jest ciężka, tłusta i wysokokaloryczna, ale bardzo smaczna. Słowackie specjały to gulasz, haluszki, sviecková i inne obfite zupy i gulasze, a także Topinky, placki z ziemniaków i twarogu.
 • Zdrowe jedzenie – Jeśli zatrzymasz się w wiejskim B&B, możesz spróbować zdrowej żywności, takiej jak sałatki warzywne, gulasze warzywne, placki warzywne itp. Zachodnie jedzenie – W Tatrach jest kilka zachodnich restauracji, gdzie można spróbować kanapek, pizzy i innych zachodnich potraw.

Aktywności w Tatrach Wysokich

Turystyka piesza jest najbardziej popularnym zajęciem w Tatrach. Dzięki grubej warstwie śniegu, która pokrywa ziemię od października do czerwca, wiele szlaków jest otwartych przez cały rok. Najlepsze szlaki turystyczne to:

 • Tatry Wysokie – Tatry Wysokie są jedną z największych atrakcji turystycznych na Słowacji, ale są dostępne dla każdego. Nawet jeśli masz ograniczone możliwości fizyczne, możesz wejść na najwyższy szczyt, Rysy, który ma 2 503 metrów wysokości. Inne szczyty to Chopko, Tataral, Brezova vila i Gahlo.
 • Tatry Niskie – Tatry Niskie są nieco mniej znane niż ich wysokie odpowiedniki, ale są równie piękne. Z Tatrami Wysokimi łączy je trolejbus, który odjeżdża co 30 minut. Najlepsze szlaki turystyczne w Tatrach Niskich to:
 • Liptowska Grań – Liptowska Grań to grań ciągnąca się przez Niżne Tatry od Liptowskiego Szczytu do Suchego Świtu. Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków na Słowacji i jeden z najtrudniejszych szlaków turystycznych.
 • Horská Zátoka – Horská Zátoka to malownicze jezioro położone na wysokości 940 metrów nad poziomem morza. Jezioro otoczone jest ośnieżonymi szczytami i lasami sosnowymi, co czyni je jednym z najpiękniejszych miejsc w Tatrach.
 • Vyhne – Vyhne to grań, która rozciąga się przez Niskie Tatry. Z jej podnóża można podziwiać fantastyczny widok na Tatry Niskie, Dolinę Liptowską i okolicę.
 • Liptowska Krupka – Liptowska Krupka to dolina położona między Tatrami Niskimi a Tatrami Wysokimi. Jest to idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej, spacerów przyrodniczych i innych aktywności na świeżym powietrzu. Do doliny można dojechać samochodem, ale można też dojść z Tatr Niskich.
 • Staré Sliačie – Staré Sliačie to piękny las położony obok miasta Staré Sliačie. Jest to jedno z najlepszych miejsc do uprawiania turystyki pieszej i innych aktywności na świeżym powietrzu w Tatrach Wysokich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here