Bieganie uważane jest za jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych. Pozwala zrzucić zbędne kilogramy, buduje odporność organizmu, a także odstresowuje, dlatego coraz większa ilość osób decyduje się na rozpoczęcie biegania. Wiele biegaczy decyduje się na trening ze słuchawkami, ponieważ nie od dziś wiadomo, że muzyka jest sercem sportu. Jakie są zatem wady i zalety biegania z muzyką?
Dlaczego warto zacząć biegać ze słuchawkami?
Muzyka jest dla większości osób niezwykle ważnym elementem życia. Według niektórych jedynym mankamentem życia jest brak ścieżki dźwiękowej, dlatego wykonywanie aktywności fizycznej ze słuchawkami na uszach stało się dziś powszechną normą. Muzyka potrafi dodać skrzydeł, zmotywować do jeszcze cięższych treningów, a także dodać sił oraz wigoru w kryzysowych sytuacjach i to właśnie dlatego biegacze decydują się na treningi ze słuchawkami sportowymi na uszach. Co więcej, odpowiednie piosenki potrafią także nadać biegaczom właściwe tempo, dzięki czemu trening staje się jeszcze lepszy. Bieganie w rytm muzyki synchronizuje cały organizm, a także pozwala na bardzo łatwe bieganie interwałowe – sprint i trucht zmienia się zgodnie z taktami płynącej z słuchawek muzyki. Doskonałym przykładem może być utwór „eye of the tiger” zespołu Survivor, który kojarzony jest przez większą część społeczeństwa. Motywacyjny charakter tego utworu sprawia, że aż chce się biegać niczym filmowy Rocky Balboa. Ułożenie własnej playlisty do biegania pozwoli na jeszcze lepsze i bardziej efektywne treningi.
Jakie wady ma bieganie z muzyką?
Nie da się ukryć, że bieganie z muzyką ma też kilka wad, o których należy wspomnieć. Pierwszą i najbardziej znamienną wadą jest wpływanie na bezpieczeństwo biegacza. Słuchając ulubionej muzyki bardzo łatwo odciąć się od warunków zewnętrznych, ponieważ endorfiny uwalniane podczas biegania, w połączeniu z muzyką dają mieszankę wybuchową, która może zagrażać bezpieczeństwu. Dlatego też tak ważne jest, aby podczas biegania ze słuchawkami stale być ostrożnym i biegać tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Za kolejną wadę można uznać zły wpływ na słuch, jednakże tylko wtedy, gdy muzyka odtwarzana jest zbyt głośno.
Czym kierować się podczas wyboru słuchawek sportowych?
Jak sama nazwa wskazuje, słuchawki sportowe muszą być tak skonstruowane, by można w nich było swobodnie uprawiać sport. Powinny zatem dobrze trzymać się głowy, jednakże nie ściskać jej zbyt mocno, gdyż to utrudnia komfortową aktywność ruchową. Bardzo popularnym rozwiązaniem są dziś słuchawki bluetooth, które eliminują potrzebę podłączenia ich kablem audio. Takie bezprzewodowe słuchawki doskonale sprawdzają się podczas nawet bardzo intensywnego treningu. Nie mniej jednak w kablowych słuchawkach wystarczy tylko włożyć przewód pod ugranie, by nie przeszkadzał on podczas aktywności.
Bieganie z muzyką jest doskonałym uzupełnieniem treningowej rutyny, dlatego też coraz większa ilość biegaczy decyduje się na zakup profesjonalnych słuchawek sportowych.