Przygotowanie motoryczne jest kluczem do osiągania sukcesów w sporcie – zarówno amatorskim, jak i wyczynowym. Profesjonalne przygotowanie motoryczne i mentalne piłkarzy, biegaczy, siatkarzy czy lekkoatletów poprawia ogólną sprawność, pozytywnie wpływa na osiągane wyniki, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.
Z tekstu dowiesz się:
- z jakich elementów składa się kurs przygotowania motorycznego,
- nad jakimi parametrami organizmu pracuje trener przygotowania motorycznego.
Trening motoryczny to rodzaj zajęć, których celem jest wszechstronna poprawa parametrów fizycznych organizmu sportowca, takich jak siła, szybkość czy wytrzymałość. Oczywiście w pewnym stopniu są one uwarunkowane genetycznie, ale trener przygotowania motorycznego może na nie wpływać poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń. Trening motoryczny zaleca się zarówno profesjonalnym sportowcom, jak i osobom zajmującym się sportem rekreacyjnie. Jest on także ważnym elementem rehabilitacji – przytrafiające się osobom aktywnym kontuzje zaburzają parametry fizyczne organizmu, a odpowiednie zajęcia motoryczne pozwalają im szybciej wrócić do zdrowia i dobrej formy.
Przygotowanie motoryczne – na czym polega?
Ogólnie przygotowanie motoryczne sportowca składa się z kilku etapów:
- Trener motoryczny wstępnie ocenia cechy motoryczne zawodnika poprzez przeprowadzenie ustandaryzowanych testów.
- Wyniki testów zostają przeanalizowane przez trenera i omówione z zawodnikiem. Następuje też przygotowanie dopasowanego do indywidualnych potrzeb sportowca planu treningowego.
- Trener przygotowania motorycznego nadzoruje realizację planu oraz kontroluje czynione przez zawodnika postępy.
Oczywiście należy mieć świadomość, że trening motoryczny może być skrajnie różny w zależności od tego, jaką dyscyplinę uprawia sportowiec. I tak np. trening motoryczny dla piłkarza będzie się koncentrował na wypracowaniu szybkości, w biegach maratońskich kluczowa jest wytrzymałość, w przypadku ciężarowców czy bokserów najważniejsza jest siła, a dla osób uprawiających gimnastykę artystyczną – gibkość i koordynacja ruchowa. Dlatego tak ważne jest, by planując zajęcia tego typu, korzystać z pomocy doświadczonego trenera przygotowania fizycznego, który dopasuje rodzaj i intensywność zajęć do indywidualnych potrzeb.
Trener przygotowania motorycznego – w jakich aspektach pomoże?
Jak już wspomniano, przygotowanie motoryczne obejmuje pracę nad kluczowymi parametrami funkcjonowania organizmu podczas wysiłku fizycznego. Zalicza się do nich:
- zwinność – zdolność do nagłej zmiany kierunku ruchu w jak najkrótszym odcinku czasu,
- siła – to zdolność do pokonywania oporu lub przeciwdziałania mu poprzez wysiłek mięśniowy,
- szybkość – zdolność do wykonania określonej czynności ruchowej w możliwie najkrótszym czasie,
- wytrzymałość – zdolność do długotrwałego wysiłku bez obniżania jego wydajności,
- gibkość – zdolność człowieka do osiągania dużej amplitudy (rozpiętości) wykonywanych ruchów,
- stabilizacja – zdolność osiągania takiego napięcia mięśniowego, które pozwala na utrzymanie stabilnej, bezpiecznej postawy ciała w różnych sytuacjach,
- koordynacja – równoczesne funkcjonowanie wielu grup mięśni i nerwów, które pozwala na wykonywanie określonych czynności.
Praca nad tymi parametrami pozwala na uzyskiwanie pożądanych rezultatów w sporcie, poprawia sprawność ogólną i zmniejsza ryzyko kontuzji. Oczywiście należy mieć świadomość, że efekty pracy z trenerem przygotowania motorycznego nie pojawią się od razu – ważne są tu systematyczność i cierpliwość. W wielu przypadkach rezultaty bywają jednak naprawdę spektakularne!