Przygotowanie motoryczne do treningów – sprawdź, jak ćwiczyć wydajniej i unikać kontuzji

0
933
Przygotowanie motoryczne - kobieta ćwicząca w siłowni pod okiem trenera.

Przygotowanie motoryczne jest kluczem do osiągania sukcesów w sporcie – zarówno amatorskim, jak i wyczynowym. Profesjonalne przygotowanie motoryczne i mentalne piłkarzy, biegaczy, siatkarzy czy lekkoatletów poprawia ogólną sprawność, pozytywnie wpływa na osiągane wyniki, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.

Z tekstu dowiesz się:

 • z jakich elementów składa się kurs przygotowania motorycznego,
 • nad jakimi parametrami organizmu pracuje trener przygotowania motorycznego.

Trening motoryczny to rodzaj zajęć, których celem jest wszechstronna poprawa parametrów fizycznych organizmu sportowca, takich jak siła, szybkość czy wytrzymałość. Oczywiście w pewnym stopniu są one uwarunkowane genetycznie, ale trener przygotowania motorycznego może na nie wpływać poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń. Trening motoryczny zaleca się zarówno profesjonalnym sportowcom, jak i osobom zajmującym się sportem rekreacyjnie. Jest on także ważnym elementem rehabilitacji – przytrafiające się osobom aktywnym kontuzje zaburzają parametry fizyczne organizmu, a odpowiednie zajęcia motoryczne pozwalają im szybciej wrócić do zdrowia i dobrej formy.

Przygotowanie motoryczne – na czym polega?

Ogólnie przygotowanie motoryczne sportowca składa się z kilku etapów:

 1. Trener motoryczny wstępnie ocenia cechy motoryczne zawodnika poprzez przeprowadzenie ustandaryzowanych testów.
 2. Wyniki testów zostają przeanalizowane przez trenera i omówione z zawodnikiem. Następuje też przygotowanie dopasowanego do indywidualnych potrzeb sportowca planu treningowego.
 3. Trener przygotowania motorycznego nadzoruje realizację planu oraz kontroluje czynione przez zawodnika postępy.

Oczywiście należy mieć świadomość, że trening motoryczny może być skrajnie różny w zależności od tego, jaką dyscyplinę uprawia sportowiec. I tak np. trening motoryczny dla piłkarza będzie się koncentrował na wypracowaniu szybkości, w biegach maratońskich kluczowa jest wytrzymałość, w przypadku ciężarowców czy bokserów najważniejsza jest siła, a dla osób uprawiających gimnastykę artystyczną – gibkość i koordynacja ruchowa. Dlatego tak ważne jest, by planując zajęcia tego typu, korzystać z pomocy doświadczonego trenera przygotowania fizycznego, który dopasuje rodzaj i intensywność zajęć do indywidualnych potrzeb.

Trener przygotowania motorycznego – w jakich aspektach pomoże?

Jak już wspomniano, przygotowanie motoryczne obejmuje pracę nad kluczowymi parametrami funkcjonowania organizmu podczas wysiłku fizycznego. Zalicza się do nich:

 • zwinność – zdolność do nagłej zmiany kierunku ruchu w jak najkrótszym odcinku czasu,
 • siła – to zdolność do pokonywania oporu lub przeciwdziałania mu poprzez wysiłek mięśniowy,
 • szybkość – zdolność do wykonania określonej czynności ruchowej w możliwie najkrótszym czasie,
 • wytrzymałość – zdolność do długotrwałego wysiłku bez obniżania jego wydajności,
 • gibkość – zdolność człowieka do osiągania dużej amplitudy (rozpiętości) wykonywanych ruchów,
 • stabilizacja – zdolność osiągania takiego napięcia mięśniowego, które pozwala na utrzymanie stabilnej, bezpiecznej postawy ciała w różnych sytuacjach,
 • koordynacja – równoczesne funkcjonowanie wielu grup mięśni i nerwów, które pozwala na wykonywanie określonych czynności.

Praca nad tymi parametrami pozwala na uzyskiwanie pożądanych rezultatów w sporcie, poprawia sprawność ogólną i zmniejsza ryzyko kontuzji. Oczywiście należy mieć świadomość, że efekty pracy z trenerem przygotowania motorycznego nie pojawią się od razu – ważne są tu systematyczność i cierpliwość. W wielu przypadkach rezultaty bywają jednak naprawdę spektakularne!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj