Dlaczego leczenie wad zgryzu jest ważne dla zdrowia całego organizmu?

0
738
Dlaczego leczenie wad zgryzu jest ważne dla zdrowia całego organizmu?

Prawidłowy zgryz to nie tylko estetyka uśmiechu, symetria twarzy i prawidłowe funkcjonowanie narządu żucia. Wszelkie nieprawidłowości, które dotykają tego obszaru, mogą bowiem wpłynąć negatywnie na cały organizm. Sprawia to, że leczenie wad zgryzu począwszy od lat dzieciństwa jest bardzo ważne dla ogólnego zdrowia każdego człowieka. Warto zatem wiedzieć, jakie skutki mogą nieść ewentualne zaniedbania z tym związane i kiedy powinniśmy skorzystać ze specjalistycznej pomocy.

Czym może skutkować zbyt późne zgłoszenie się do gabinetu ortodonty?

Nieprawidłowy zgryz to cały szereg problemów, które mogą w znacznym stopniu uprzykrzyć i skomplikować życie. U dzieci nieleczone wady zgryzu objawiają się między innymi:

  • próchnicą,
  • wadami wymowy,
  • stłoczeniem i zatrzymywaniem zębów,
  • chorobami dziąseł,
  • narastającymi problemami z gryzieniem i żuciem.

Z kolei u osób dorosłych, u których problem został wcześniej zaniedbany, pojawiają się dodatkowe problemy, takie jak:

  • trudności ze skutecznym czyszczeniem zębów,
  • odkładanie kamienia nazębnego,
  • paradontoza,
  • choroby stawów skroniowo-żuchwowych,
  • zaburzenia pracy układu pokarmowego i nerwowego.

Specjalistą, który może nam skutecznie pomóc w uniknięciu tych wszystkich powikłań jest ortodonta – lekarz zajmujący się korygowaniem wad zgryzu i leczeniem nieprawidłowego ustawienia zębów. W przypadku zauważenia nieprawidłowości u siebie lub swojego dziecka nie warto zwlekać z umówieniem się na wizytę, ponieważ każdy dzień może oznaczać pogłębianie się wady i coraz większą ilość komplikacji.

Za pomocą jakich metod lekarz ortodonta likwiduje wady zgryzu?

Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się od zdiagnozowania problemu oraz określenia jego przyczyny. O ile to możliwe, warto taką przyczynę wyeliminować, zwłaszcza jeśli jest nią ssanie kciuka przez dziecko lub gryzienie przedmiotów. Jedną z metod leczenia jest zastosowanie mioterapii, czyli odpowiednich ćwiczeń na obszarze narządu żucia i okolicznych mięśni. W mniej licznych przypadkach przeprowadza się zabieg chirurgiczny – tutaj potrzebna jest pomoc chirurga twarzowo-szczękowego. Natomiast metodą najpopularniejszą jest założenie aparatu ortodontycznego – ruchomego lub stałego.
Wyleczenie wady zgryzu w gabinecie lekarza ortodonty pozwala odzyskać pewność siebie, poprawić estetykę twarzy i uśmiechu i pozbyć się wielu problemów zdrowotnych. Łatwiej wtedy utrzymać zęby w dobrej kondycji, a także znacznie zmniejsza się zagrożenie ich utratą. Korekta wady zgryzu może też zlikwidować bóle stawów skroniowo-żuchwowych i pomóc w eliminacji problemów trawiennych, które wynikały z nieprawidłowego gryzienia i żucia.

Leczenie wad zgryzu jest możliwe w każdym wieku, nawet jeśli zbyt długie odwlekanie czyni je trudniejszym. Dobry specjalista poradzi sobie nawet ze skomplikowanymi przypadkami i pomoże przywrócić piękno uśmiechu. Troska o prawidłowy zgryz to coś, o co warto zadbać w każdym wieku, zwłaszcza u dzieci. Pozwoli to uniknąć wielu komplikacji i cieszyć się prostym, zdrowym i symetrycznym uzębieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj