Do czego służy elektrozawór pneumatyczny?

0
29
Do czego służy elektrozawór pneumatyczny?

Pneumatyka stanowi jedną z najważniejszych dziedzin współczesnego przemysłu. Na jej podstawie swoje rozwiązania bazują zaawansowane technologicznie instalacje oraz nowoczesne systemy. Elektrozawór pneumatyczny jest jednym z elementów pełniących funkcję integralnej części instalacji pneumatycznych. W celu jak najskuteczniejszego działania powinien być solidnie wykonany jedynie z najwyższej jakości komponentów, cechować się trwałością i niezawodnością.

Zastosowanie elektrozaworu pneumatycznego

Elektrozawór pneumatyczny to sprawdzony element wchodzący w skład części wielu maszyn, w szczególności tych, których praca odbywa się pod wysokimi obciążeniami. Jego budowa jest dosyć prosta i niezbyt skomplikowana w porównaniu do funkcji jakie musi spełniać. Każdy elektrozawór składa się z korpusu oraz cewki. Całość działa pod wpływem pola elektromagnetycznego. Poprzez sygnały elektryczne zawór otwiera się i zamyka i to dzięki temu mamy możliwość sterowania i kontrolowania przepływu konkretnego medium w określonej instalacji czy układzie. Zelektryfikowanie i zautomatyzowanie tego procesu pozwala na zwiększenie wydajności i precyzyjności każdego z układów, a także na ograniczenie czynnika ludzkiego, który może być dość zawodny. Tym samym elektrozawory pneumatyczne działają w pełni automatycznie.

Czym należy się kierować wybierając elektrozawór pneumatyczny?

Właściwy wybór elektrozaworu pneumatycznego ma ogromny wpływ na funkcjonowanie i sprawność całego układu. Jeżeli podczas tego procesu zostaną popełnione jakiekolwiek błędy, może się okazać, że instalacja nie działa tak, jak powinna. Jedną z najbardziej skutecznych i najprostszych metod wybierania zaworu jest dopasowanie jego rozmiaru do przyłącza tak, aby pasował do pozostałych elementów składających się na instalację. Niestety w praktyce często okazuje się, że to kryterium to za mało. Z tego powodu zazwyczaj stosuje się szereg dodatkowych metod. Jedną z nich jest wzięcie pod uwagę współczynnika KV oznaczającego wielkość przepływu wody w metrach kwadratowych na godzinę przy ciśnieniu różnicowym.

Pamiętajmy o funkcji zaworu

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego elektrozaworu pneumatycznego powinniśmy wziąć pod uwagę funkcje, jakie ma on pełnić. Należy również wybrać sposób sterowania, czy będzie to sterowanie elektryczne, mechaniczne czy też pneumatyczne. Musimy pamiętać, że niezwykle ważna jest przepustowość wpływająca na właściwe funkcjonowanie całego układu. W przypadku, gdy napotkamy problemy z doborem odpowiedniego zaworu, warto skontaktować się ze specjalistami w tej dziedzinie. Większość firm zajmujących się tego rodzaju usługami oferuje nie tylko szeroki wybór zaworów, ale również profesjonalne doradztwo, które pozwoli nam na uniknięcie błędu już na etapie wyboru odpowiedniego zaworu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here