Guzki u psów – kiedy zmiany powinien obejrzeć weterynarz?

0
368

Większość właścicieli psów nerwowo reaguje wtedy, gdy wyczuje nawet niewielkie zgrubienie pod skórą u swojego pupila, bo myśli, że to może być rak. Rzeczywiście istnieje ryzyko rozwoju choroby nowotworowej u czworonoga, ale nie należy od razu zakładać najgorszego. Po pierwsze, nowotwory mogą mieć różny charakter – nie wszystkie są złośliwe i wymagają natychmiastowej ingerencji chirurgicznej oraz chemioterapii. Po drugie, nie każdy guzek to nowotwór. Nie znaczy to jednak, że nie należy go zdiagnozować.

Weterynarze pomagają psom nie tylko wtedy, gdy te ulegną wypadkowi albo zachorują na choroby zakaźne, lecz także leczą schorzenia przewlekłe, w tym nowotwory. Jeżeli ma się jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia zwierzęcia, należy się z nim zgłosić do specjalisty. To tyczy się zarówno sytuacji, gdy niepokojące objawy u czworonoga pojawiają się nagle, jak i tych, gdy powoli się nasilają. Z wizytą nie należy zwlekać również wtedy, kiedy wyczujemy zgrubienie pod skórą lub na skórze u czworonoga. Jak wygląda diagnostyka i czym może być taki guzek?

Diagnostyka guzów u czworonogów

Guzki u psów mogą mieć różne pochodzenie – wynikać z infekcji, niegroźnych chorób skóry lub poważnych schorzeń przewlekłych. Żeby ocenić, jaki charakter ma zmiana, weterynarz musi wykonać badania. Sama ocena fizykalna nie wystarczy, bo nowotwór złośliwy może wyglądać jak łagodny tłuszczak. Z tego względu zazwyczaj przeprowadza się biopsję cienkoigłową zgrubienia. To najszybsza i jednocześnie najprostsza metoda pozwalająca sprawdzić rodzaj zmiany, jej stopień zaawansowania oraz potencjalną złośliwość. W trakcie biopsji pobiera się wycinek, który później oddaje się do badania histopatologicznego. Na podstawie otrzymanych wyników zapada decyzja o sposobie leczenia.

dog-ill.jpg

Przychodnia weterynaryjna, która świadczy usługi weterynaryjne związane z diagnostyką guzków u psów to m.in. Levet: https://www.levet.pl

Rodzaje guzków występujących u psów

Jakie rodzaje guzków mogą występować u czworonogów? Do niegroźnych zalicza się torbiele łojowe, brodawki, zgrubienia po usunięciu kleszcza, histiocytomy czy tłuszczaki. Większości z nich nie usuwa się, dopóki nie wpływają negatywnie na funkcjonowanie psa. Zaleca się wycięcie tego rodzaju zmian dopiero wtedy, gdy intensywnie rosną, utrudniają zwierzęciu jedzenie, oddychanie, wypróżnianie albo poruszanie. Trzeba mieć tylko na uwadze, że jeśli zostają na skórze lub pod skórą, wymagają obserwacji.

Wśród potencjalnie groźnych guzków można wymienić mastocytomy oraz ropnie. Mastocytomy nazywane inaczej guzami tucznymi są jednymi z najczęściej występujących zmian nowotworowych w skórze psów. Zgrubienia pojawiają się zazwyczaj na kończynach, klatce piersiowej lub w jamie brzusznej. Mogą mieć dowolny kształt i wielkość, różny stopień złośliwości, a przy tym przypominać inne choroby dermatologiczne. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie badań diagnostycznych w przypadku zauważenia niepokojących zmian. Chodzi m.in. o to, żeby wykluczyć mastocytomę.

A co z ropniami? Tego rodzaju guzy mają różną wielkość. Są twarde lub elastyczne z widoczną czerwoną otoczką wokół. Tworzą się w miejscu urazu – skaleczenia albo ugryzienia. Zdarza się, że pękają, także do wewnątrz, i prawie zawsze wywołują gorączkę. Zawsze należy je usunąć i przepłukać, żeby zmniejszyć ryzyko nawracania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj