Urazy kolan w amatorskiej piłce

0
379
Urazy kolan w amatorskiej piłce

Moda na bycie fit sprawiła, że sport amatorski i wszystko z nim związane stało się ważną gałęzią gospodarki. Abonamenty do siłowni, na basen czy squasha weszły w skład bonusów pracowniczych opłacanych przez pracodawcę. Na ulicach, w parkach i skwerach widać biegające dzieci, dorosłych a nawet seniorów. Miasta organizują dla mieszkańców nieodpłatne zajęcia fitness i jogi, urządzają konkursy biegowe we wszystkich kategoriach wiekowych. Jedyną grupą zawodową, która zgłasza uwagi do tak szerokiego programu sportowego społeczeństwa są ortopedzi i fizjoterapeuci.

Sportowe urazy w amatorskim sporcie

Presja społeczna jaką odczuwają dziś 30 i 40 latkowie nakazująca im prężenie muskułów i wysportowanego ciała sprawia, że próbują oni włączyć do swojego tygodniowego programu zajęć kolejne dyscypliny sportu w poszukiwaniu tej ulubionej. A to oznacza, że po ośmiu, albo i więcej godzinach pracy wstają od biurka i wyruszają na siłownię, wychodzą na boisko piłkarskie czy uprawiają jogging. Często pomijając nawet rozgrzewkę. Część z uprawianych dyscyplin jest szczególnie narażona na urazy ciała u „niedzielnych” sportowców, należy do nich m.in piłka nożna, która w każdym wydaniu jest kontuzjogenna a w wydaniu amatorskim szczególnie. Jednym z najczęstszych przypadłości piłkarzy-amatorów są urazy kolan.

Urazy kolan u piłkarzy amatorów

Niedzielni czy popołudniowi piłkarze, który właśnie wstali od biurka i często bez rozgrzewki wchodzą na murawę boiska są szczególnie narażeni na niektóre urazy kolan:

  • uszkodzenie więzadeł stawu
  • uszkodzenie łąkotek
  • uszkodzenie chrząstki stawowej

Tego rodzaju urazy są wynikiem ruchów skrętnych. Piłka nożna to sport kontaktowy, w każdym wydaniu, u piłkarzy uszkodzeniu ulegają głównie więzadła poboczne przyśrodkowe, czasem łąkotka przyśrodkowa i więzadło krzyżowe. Innym równie częstym urazem jest zerwanie więzadła pobocznego bocznego oraz uszkodzenie więzadeł krzyżowych. Zdarzają się także urazy skrętne dotykające więzadeł krzyżowych przednich oraz łękotki przyśrodkowej.

Fizjoterapia dorosłych w Warszawie

Na skutek uszkodzeń więzadeł stawu kolanowego tworzy się trwała niestabilność kolana. To stan, w którym kolano otrzymuje nadmierną ruchomość. Zakres ruchu stawu kolanowego zależy od siły urazu oraz liczby zerwanych struktur więzadeł. Niestabilność prosta lub złożona to terminy nazywające uszkodzenia dwóch lub większej ilości więzadeł kolana.

Nie każdy uraz musi prowadzić do trwałych uszkodzeń, ale wiele mikrourazów już tak. Dlatego tak ważna jest fizjoterapia i zabiegi wykonane przez profesjonalnych fizjoterapeutów. Fizjoterapia dorosłych w Warszawie to przykład miejsca, gdzie leczy się zarówno mikrourazy jak i urazy głębokie, wymagające wielu serii zabiegów.

Każda dyscyplina sportu uprawiana „po pracy” stawia wysokie wymagania zdrowotne, warto słuchać swojego ciała i obserwować wszelkie zmiany jakie w nim zachodzą a prowadzące do dyskomfortu. Fizjoterapia przywraca komfort i uodparnia ciało na kolejne urazy, zwiększa ruchomość stawów i uelastycznia mięśnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj