Na początku 2022 r. w polskim internecie było ponad 2,6 mln aktywnych stron internetowych. To bardzo dużo, bo przecież większość z nas na co dzień korzysta głównie z kilkunastu większych serwisów, a większość życia i interakcji międzyludzkich już dawno przeniosła się do mediów społecznościowych. Ile kosztuje założenie własnej strony internetowej i jak tego dokonać?
Jak założyć własną stronę internetową?
Założenie własnej strony internetowej może być bardzo proste – albo wręcz niemożliwe. Wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Do stworzenia dużego serwisu potrzeba co najmniej kilku informatyków, którzy od podstaw stworzą tzw. back-end, czyli kod strony, a także zadbają o front-end, czyli wszystkie elementy widoczne dla użytkownika. Takie zadanie wymaga nie tylko dużych umiejętności, ale też czasu i ogromnych nakładów finansowych, sięgających nawet kilku milionów złotych.
Są też mniejsze strony internetowe takie jak blogi, wizytówki firm czy portfolia. Do stworzenia prostej witryny nie trzeba zbyt wiele – wystarczy podstawowa wiedza na temat działania internetu oraz niewielka suma na start. Jeśli się uprzesz, możesz to zrobić nawet za darmo! Oczywiście są też strony internetowe średniej wielkości, takie jak większe blogi, czy np. lokalne serwisy internetowe. Zasadniczo można je założyć samemu, ale w takim wypadku lepiej sięgnąć po pomoc zawodowców.
Jeśli jednak zależy ci na założeniu małej strony internetowej – bloga, portfolio czy serwisu tematycznego, to zachęcamy do skorzystania z WordPressa. To bezpłatne i bardzo popularne narzędzie, z którego korzysta większość serwisów dostępnych w internecie. Zaprojektowano je z myślą o blogerach, ale dzięki tysiącom darmowych rozszerzeń (zwanych też wtyczkami) możesz łatwo przemienić swoją stronę np. w sklep internetowy. Narzędzie to jest bardzo intuicyjne w użyciu – po prostej konfiguracji możesz właściwie od razu zabrać się do tworzenia treści na twoją własną stronę!
Ile kosztuje strona internetowa?
Do niewielkiej strony internetowej wystarczy prosty, dzielony hosting www, który obsłuży WordPressa i zapewni nielimitowany, miesięczny transfer. Koszt takiego rozwiązania to z reguły kilkanaście złotych miesięcznie. Lepsze pakiety są droższe, ale nie aż tak bardzo – kosztują w przedziale od 25 do 100 zł za miesiąc. Do tego należy doliczyć koszt rejestracji i utrzymania domeny, w wysokości od 100 do 200 złotych rocznie, a także dodatkowe kilkadziesiąt lub kilkaset złotych za certyfikat SSL, niezbędny do zachowania bezpieczeństwa twojej witryny. W przypadku tego ostatniego możesz też obniżyć koszty i skorzystać z darmowego certyfikatu SSL od firmy Let’s Encrypt.
Pamiętaj, że w przypadku większości firm hostingowych opłacasz serwer na co najmniej rok. Możesz też wybrać dłuższy pakiet, dwu-, trzy- lub nawet pięcioletni. Większość firm oferuje wtedy spore i bardzo opłacalne zniżki. Warto jednak mieć to na uwadze, bo założenie własnej strony internetowej to jednorazowy koszt co najmniej kilkuset złotych.