Jak dobrać wielkość worka bokserskiego?

0
756
Jak dobrać wielkość worka bokserskiego?

Worek bokserski to jeden z podstawowych przyrządów wykorzystywanych w trakcie treningów pięściarskich. Służy do ćwiczeń nad siłą, precyzją, a także techniką uderzeń. Co więcej, worki z powodzeniem sprawdzają się również w treningach ogólnorozwojowych nad poprawą kondycji fizycznej. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jak właściwie dobrać rozmiar worka bokserskiego. Zapraszamy do lektury dalszej części tekstu.

Rodzaje worków bokserskich

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów worków bokserskich. Najpopularniejszym z nich są klasyczne worki w kształcie walca, które stanowią wyposażenie niemal każdej sali treningowej. Zawiesza się je przy suficie za pomocą wytrzymałych łańcuchów. Worki te występują w wielu rozmiarach i są wypełniane materiałami różnego typu. Często jest to w 100% bawełna lub bawełna z domieszką elastycznej pianki EVA. Im materiału wypełniającego jest więcej, tym worek jest cięższy. To akcesoria na tyle uniwersalne, że bardzo chętnie sięgają po nie zarówno zawodowcy, jak i początkujący pięściarze.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu bokserskiego Leone Polska, który jako jeden z nielicznych sklepów oferuje worki już wypełnione: Poza klasycznymi workami w postaci walca pięściarze chętnie sięgają również m.in. po worki hakowe w kształcie litery T oraz gruszki bokserskie, wykorzystywane podczas treningów nad siłą i techniką wyprowadzania ciosów hakowych i podbródkowych. Specyficzny kształt obu tych modeli sprawia, że są idealne w treningach indywidualnych, bez konieczności ćwiczenia z partnerem. Rodzajami worków treningowych są także modele specjalistyczne, takie jak worki dedykowane treningom mieszanych sztuk walki oraz tarcze wykorzystywane przede wszystkim w czasie treningu kopnięć.

Czym kierować się podczas wyboru rozmiaru worka bokserskiego?

Podczas wyboru worka bokserskiego, należy zwracać uwagę na jego parametry, w tym rozmiar, wagę, średnicę oraz wysokość. Parametry te trzeba dobierać do własnych umiejętności i doświadczenia, a także rodzaju uprawianego sportu. Na dobór rozmiaru mają wpływ również warunki fizyczne zawodnika. Im jest on wyższy i cięższy, tym wybrany worek powinien być większy. Nie można zapomnieć też o wysokości pomieszczenia, w którym zawieszony będzie worek. W przypadku niewielkich przestrzeni i niskich pomieszczeń dobrym rozwiązaniem jest zakup gruszki w alternatywie dla klasycznych worków.

Uniwersalny rozmiar worków bokserskich dla początkujących to wysokość 100-140 cm, średnica 30-40 cm i waga 25-35 kg. Modele te sprawdzą się w treningach ogólnorozwojowych i w trakcie ćwiczeń rekreacyjnych. Nieprawdą jest, że worek dla początkujących powinien być jak najcięższy, aby nie kołysał się podczas uderzeń. Kołysanie jest wskazane, ponieważ wymusza na pięściarzu ciągły ruch, poprawia jego koordynację i wyczucie dystansu.

Bardziej doświadczeni bokserzy mogą sięgnąć po worki większe i cięższe. Modele o wysokości 150-200 cm, wadze 50-80 kg i średnicy ponad 40 cm wykorzystywane są do ćwiczeń nad siłą wyprowadzanych ciosów. Umożliwiają trening siłowy zarówno uderzeń oddawanych rękoma, jak i nogami. Większa waga przekłada się na możliwość odniesienia kontuzji, dlatego też na sprzęcie tym powinni ćwiczyć zawodnicy mający co najmniej kilkuletnie doświadczenie w treningach sportów walki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here